Házioltár

Datálás: XIX.sz., német. - Augsburgi modorú
Anyag: Ébenfa, ezüst, réz.
Méret: M.: 36 cm., Tátm.: 12 cm.
Leírás: Négyzetes tagozott talpából, íves félkörű kiugrások lépnek ki. Rajtuk szárnyas ezüst, öntött angyalfejek. A felhajló négyszöges száron kis jelenetek Jézus életéből. A konzolszerűen kihajló szár felett helyezkedik el a kétajtós szárnyas oltárka. Gazdag applikált ezüst és réz levél- és virágdísszel. Az ajtókon áttört dísz tövében az Angyali üdvözlet. Kétoldalt támnyílás részek előtt a sárkányölő angyal (Szent Mihály) és Szent György kis plasztikus öntött alakja. Fent építészeti keretben két női szent angyallal. Középen váza. Tetején szárnyas angyal. Az oltárban színes festett zománckép, középen a gyermek Jézus imádása, az ajtószárnyakon "Bemutatás a templomban" és a "Körülmetélés" jelenetével. A száron a konzolrésznél a Pieta. Talpán ezüst betétlap, vésett felirattal: "IMMO AC RMO D Joanni Pauer Ecclesiae Alba Regelensis Piaesuti Semiraecularia Sacerdoti Sollemnia celebranti Josephus Archidux Austro-Amiganae et Consors Archidmissa Clotildes MDCCCLXXXVIII. 20.Aug."
Waldbaum-oltárok modorában készült.
Származás: Székesegyházi Kincstár. József és Klotild főhercegek ajándéka Pauer János püspök aranymiséjére 1888-ban.