Talpas kereszt

Datálás: XIX.sz.v.
Anyag: Ezüst.
Méret: M.: 37 cm., Sz.: 13.6 cm. Tátm.: 13.5 x 11 cm.
Leírás: Aranyozott ezüst, tagolt ovális talpának peremén négyzetes foglalásokban kövekből alkotott sor. A magas talpat a négyzetes foglalások négy mezőre osztják, az elsőben "Szent István felajánlja a koronát"-jelenet, a hátsóban 3 négyzetes kő, oldalt 1-1 kagylós kartus. Álékköves dupla nódusz, ugyanilyen keresztszárak, amelyek kerek végződésűek 1-1 visszahajló levélkével, öntött corpus. Hátán bevésett felirat: "Fragmenta ex opere musivo quo S.Stephanus R.Basilicam Alba-Regal ornavit Eruderibus eruit, et heic adplicari curavit J. Pauer Can. Alb. A. 1863. Cathedrali ec de sie dono dedit 20. Aug. 1883. Idem".
Származás: Székesegyházi Kincstár. Pauer János püspöké volt. Kövei a középkori királyi bazilika padlómozaikjából származnak.
Megjegyzés: Bemutatva a Magyar Nemzeti Galéria "Történelem-Kép" c. tárlatán is.