Cím: 8000 Székesfehérvár, Városház tér 4.
Tel.: (22) 510-684
E-mail: muzeum | kukac | puspokseg.hu
Facebook: www.facebook.com/SzemMuzeum , www.facebook.com/Szenteknyomaban
Igazgató: Smohay András
E-mail: smohay | kukac | szfvar.katolikus.hu
Mobil: (30) 458 4234
Igazgatóhelyettes: Albrecht Karola
E-mail: albrecht.karola@puspokseg.hu
Mobil: +36 30 330 8320
Jelentkezés foglalkozásokra: www.szenteknyomaban.hu
A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum és a Székesfehérvári Egyházmegyei Látogatóközpont nyitva tartása: keddtől szombatig: 10 - 18 óráig (hétfő: szünnap)
Teljes árú jegy: 1.200 Ft.
Kedvezményes jegy (diák, nyugdíjas): 600 Ft.
Családi jegy (2 felnőtt, 1 diák): 2.400 Ft + diák 400 Ft/fő
Tárlatvezetés: 5000 Ft/csoport (15 fő felett ingyenes, egy csoport legfeljebb 35 fős lehet)
Múzeumpedagógiai foglalkozás (létszámtól függetlenül): 12.000 Ft
További kedvezményekről az oldal alján olvasható a 194/2000. (XI. 24.) Korm. rendelet. szerint.
Kérjük, hogy a múzeumpedagógiai foglalkozásokra és a tárlatvezetésekre legalább három nappal korábban jelentkezzenek a www.szenteknyomaban.hu . weboldalon
Felhívjuk kedves látogatóink figyelmét, hogy legfeljebb 20*30*10 cm méretű kézitáska vihető fel a kiállítótérbe. A jelzett méretnél nagyobb táskákat, csomagokat biztonságos ruhatárban tudjuk elhelyezni. Megértésüket köszönjük.
Bővebb információ a kiállításról itt található.
Bővebb információ a kiállításról itt található.
A Szent István Király Múzeummal közös kiállításról bővebb információ itt található.
Az 1938-ban megszervezett Egyházmegyei Múzeum a székesegyházi kincstár javain túl a plébániák liturgikus remekeit is a nagyközönség elé tárta, bemutatva ezzel egy egész terület hitéletének tárgyi emlékeit. Az 1998-ban újjászervezett kiállítás új helyen, a püspöki palotával szemközt, a hajdani ferences kolostor emeleti részén hasonló tematikával várja a látogatókat. Az elsősorban a liturgikus ötvös- és textiltárgyakra, valamint festményekre és szobrokra koncentráló törzsanyag 2009 nyarától megújult formában látogatható.
2006 februrájában nyitott "Prohászka - püspök az emberért" című időszaki tárlatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel állandósítottuk.
Kiadványaink:
Szent Imre 1000 éve. Tanulmányok Szent Imre tiszteletére születésének ezredik évfordulója alkalmából. Szerk.: Kerny Terézia. A szerkesztő munkatársa: Smohay András. A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiadványai 1. Székesfehérvár, 2007.
Szent Imre 1000 éve. Multimédiás DVD-ROM a székesfehérvári millenniumi emlékév és kiállítás dokumentumairól. Katalógus. Szerk. Kerny Terézia. A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiadványai 2. Székesfehérvár, 2007.
Bibliai találkozások. A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiállítása a Biblia Évében 2008. május 24 – november 9. Szerk.: Smohay András. A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiadványai 3. Székesfehérvár, 2008.
Mátyás király és a fehérvári reneszánsz. Szerk.: Kerny Terézia, Smohay András. Magyar királyok és Székesfehérvár I. A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiadványai 4. Székesfehérvár, 2010.
Értékeink. Különleges idegenvezetés Székesfehérvár egyházi kincsei között. Szerk.: Smohay András. A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiadványai 5. Székesfehérvár, 2010.
Károly Róbert és Székesfehérvár. Szerk.: Kerny Terézia, Smohay András. Magyar királyok és Székesfehérvár II. A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiadványai 6. Székesfehérvár, 2011.
II. András és Székesfehérvár. Szerk.: Kerny Terézia, Smohay András. Magyar királyok és Székesfehérvár III. A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiadványai 7. Székesfehérvár, 2012.
Tanulmányok Szilárdfy Zoltán 75. születésnapjára. Szerk.: Smohay András. A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiadványai 8. Székesfehérvár, 2012.
István, a szent király. Tanulmánykötet és kiállítási katalógus Szent István tiszteletéről halálának 975. évfordulóján. Szerk.: Kerny Terézia, Smohay András. Magyar királyok és Székesfehérvár VI. A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiadványai 9. Székesfehérvár, 2013.
Székesfehérvári Egyházmegye Kortárs Művészeti Gyűjteménye, 2011–2015. Szerk.: Reha György. A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiadványai 10. Székesfehérvár, 2015.
Egyházunknak anyja. Szűz Mária tisztelete a Székesfehérvári Egyházmegyében. Élő hagyományok. Szerk.: Smohay András. A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiadványai 11. Székesfehérvár, 2015.
Ünnepeink. Jubileumi kötet Spányi Antal püspökké szentelésének huszadik, székesfehérvári megyéspüspöki kinevezésének tizenötödik évfordulójára. Szerk.: Smohay András. A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiadványai 12. Székesfehérvár, 2018.
Szent László kora és kultusza. Tanulmánykötet Szent László tiszteletére. Szerkesztette: †Kerny Terézia, Mikó Árpád, Smohay András. A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiadványai 13. Székesfehérvár, 2018.
Mindenki egyformán számít. A Székesfehérvári Egyházmegye oktatási intézményei. Szerk.: Szalma István. A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiadványai 14. Székesfehérvár, 2020.
Ribi András: A fehérvári keresztes konvent története. Preceptorium, hiteleshely, ispotály a késő középkorban (1390–1543). A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiadványai 15. Székesfehérvár, 2021.
194/2000. (XI. 24.) Korm. rendelet a muzeális intézmények látogatóit megillető kedvezményekről
A Kormány a kulturális javak védelméről és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény (a továbbiakban: törvény) 100. §-a (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. § E rendelet hatálya valamennyi olyan múzeumra, közérdekű muzeális gyűjteményre és kiállítóhelyre (a továbbiakban együtt: muzeális intézmény) kiterjed, amelyik a kultúráért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) által kiadott működési engedéllyel rendelkezik.
2. § (1) Díjtalanul látogathatja a muzeális intézmények állandó és időszaki kiállításait az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam állampolgára (a továbbiakban: EGT-állampolgár), amennyiben:
a) 6. életévét be nem töltött kiskorú,
b) a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény 4. § a) pontjaszerinti fogyatékos személy (a továbbiakban: fogyatékos személy),
c) fogyatékos személyt kísér (legfeljebb 1 fő),
d) a miniszter által kiadott szakmai belépővel rendelkezik,
e) legalább 400 fős taglétszámmal rendelkező, országos hatáskörű közgyűjteményi szakmai szervezet tagja,
f) köznevelésben dolgozó pedagógus, szakképzésben dolgozó oktató,
g) a 70. életévét betöltötte.
(2) Díjtalanul látogathatja a muzeális intézmények állandó kiállításait az EGT-állampolgár minden hónap egyik hétvégéjének a muzeális intézmény által meghatározott napján, amennyiben:
a) a 26. életévét még nem töltötte be,
b) 18 év alatti személyt kísér, és annak a Polgári Törvénykönyv (a továbbiakban: Ptk.) szerinti közeli hozzátartozója (legfeljebb 2 fő).
(3) A muzeális intézmények állandó és időszaki kiállításait 50%-os kedvezményes belépődíj fizetésével látogathatja az EGT-állampolgár:
a) a 6. életévének betöltésétől 26. életévének betöltéséig,
b) 62 év felett,
c) amennyiben legalább két, 18 év alatti személyt kísér, és azok Ptk. szerinti közeli hozzátartozója (legfeljebb 2 fő), a (2) bekezdés b) pontjában foglalt eset kivételével,
d) amennyiben a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 18. § (2a) bekezdése szerint öregségi teljes nyugellátásban részesül.
(4) Az Alaptörvény J) cikk (1) bekezdésében meghatározott nemzeti ünnepeken, állampolgárságra való tekintet nélkül a muzeális intézmények kiállításai díjtalanul látogathatók.
(5) A miniszter – a muzeális intézmény kérésére – az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 94. §-a szerinti kiállítási garanciával megvalósuló, legfeljebb egy évig tartó időszaki kiállítások esetében a kedvezmények, illetve kedvezményezettek körét az (1)–(4) bekezdésben foglaltaknál szűkebb körben állapíthatja meg.
(6) A muzeális intézmény vezetője egyes kiállítások látogatóinak, illetve a látogatók meghatározott körének az (1)–(4) bekezdésben foglaltakon túl további kedvezményeket is adhat. Így különösen a helyi nevelési-oktatási intézményekbe járó tanulóknak és gyermekeknek, valamint pedagógusaiknak a muzeális intézmény és a nevelési-oktatási intézmény között – a kulturális örökség megismertetésének a nevelési, illetve pedagógiai programba történő beépítése céljából – létrejött megállapodás alapján.
3. § A kedvezményekre való jogosultságot felhívásra igazolni kell.
4. § A muzeális intézménynek a nyitvatartási rendjéről, a belépődíjakról, a kedvezményekről, illetve a szolgáltatásokról magyarul és legalább egy világnyelven, jól látható módon tájékoztatnia kell a közönséget.
5. § Ez a rendelet 2001. január 1-jén lép hatályba.
(4) A Magyar Köztársaság állami ünnepéről szóló 1991. évi VIII. törvény 1. §-ában meghatározott nemzeti ünnepeken, állampolgárságra való tekintet nélkül a muzeális intézmények kiállításai díjtalanul látogathatók.
© Székesfehérvári Egyházmegye
Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk