Székesfehérvár fogadalmi szentmiséje - beszámoló

2021. 08. 14. | | 2021. 08. 15.

 

 

Legyen ez az ország Mária országa, éljen ez a nép Mária oltalma alatt! – Fogadalmi szentmise Székesfehérváron, a Szent István-i országfelajánlás napján

2021.08.14. – Székesfehérváron, a Magyar Szent Család városában ünnepelték a hagyományokat méltón őrizve, a Szent István-i országfelajánlás napját. Az ünnepi körmenet után Spányi Antal, Székesfehérvár püspöke a szentek oltalmába ajánlotta a magyar családokat, majd a fogadalmi szentmise után Szent Imre sírjánál megújította Szent István országfelajánlását a Boldogságos Szűz Máriának. Beszédet mondott Dr. Cser-Palkovics András, a város polgármestere. Az ünnepen DDr. Franz Kaspar kanonok, ny. apostoli protonotárius egy különleges, Szent István király emlékét őrző, püspöki gyűrűt ajándékozott a megyés főpásztornak.

Szent István feleségével, Gizellával és fiával, Szent Imrével gyakran megfordultak Fehérváron. A fogadalmi ünnepen a Szent Család ereklyéiben ismét végigjárta az egykori szakrális főváros főterét. A szentek tiszteletét hitvalló módon bemutatva, a Székesfehérvári Püspöki Palotából körmenettel kísérték az ereklyéket, – Ugrits Tamás pasztorális helynök, püspöki irodaigazgató vezetésével: a megjelent papság, a város cserkészei, katolikus iskolásai, a közéleti vezetők, a közintézmények, társadalmi szervezetek képviselői, a Hagyományőrző Koronaőrök, a Történelmi Vitézi Rend és a lovagrendek tagjai, a rendvédelmi és társadalmi szervezetek képviselői, az oktatási intézmények és egyházközségek küldöttei, akik zászlókkal vonultak végig a menetben, a fehérvári Helyőrségi Zenekar kíséretében.

A belvárosban végighordozott Magyar Szent Család ereklyéket a Szent Imre-templom főoltárára helyezték el. Spányi Antal püspök Szent István, Boldog Gizella és Szent Imre földi maradványai előtt imádkozott a magyar családokért, és a szentek oltalmába ajánlotta őket. „Szent István király, boldog Gizella királynő, Szent Imre herceg, imádkozzatok a ma élő magyar családokért, ahogyan imáitokkal, odaadott életetekkel mindennapi áldozataitokkal az életre vezettétek egykor a népet, úgy segítsétek a boldog életre ma is családjainkat, találjanak oltalmat a Magyar Szent Család védelmében, mintegy a Gizella által hímzett koronázó palást alatt. Életetek példája, a közbenjáró imátok segítsen minden magyar családot. … Közbenjárásukra Isten áldd meg a magyart!” – hangzott el a főpásztor imájában.

A székváros fogadalmi ünnepére idén is eljött DDr. Franz Kaspar c. fehérvári kanonok úr, ny. helynök, protonotárius Németországból, aki egy valóban egyedi és rendkívüli ajándékot hozott a jeles eseményre. Köszöntőjében elmondta, szeretné felhasználni az ünnepi alkalmat, hogy egy egészen különleges püspöki gyűrűt adjon át Székesfehérvár püspökének. A nagy hagyományokkal rendelkező Engel aranyművesműhelyben készült ékszer ugyanis fontos történelmi hagyományt, üzenetet hordoz. A gyűrű közepén Stephanus Rex felirattal egy ezüstpénzérem található. A dénár tehát Szent István idejében készült, amelynek közepén látható egy apostoli kereszt is. „Számomra ez a nap azért is különleges, mert 10 éve lehettem ennek az egyházmegyének kanonokja” – mondta Franz Kaspar, – amelyért egy életen át hálás leszek.”

Spányi Antal püspök megköszönte az egyházmegye kanonokjának az ajándékot, amely megerősíti azt a kapcsolatot, amely Szent István idejében kezdődött. Ahogy Ő is egykor német földről kapott támogatást a hit terjesztésében. „Az egymásért mondott imádság erősítsen meg bennünket kölcsönösen, hogy meg tudjuk vívni a mai idők harcait, meg tudjuk őrizni és védeni kereszténységünket, keresztény kultúránkat. Úgy tudjuk védeni keresztény családjainkat, ahogy ezt tette Gizella és Szent István, ahogy tanúságot tett erről a Magyar Szent Család. Mától még különlegesebb módon jelen van köztünk Szent István király, akire emlékezünk és akitől erőt akarunk kapni és példáját követni” – hangsúlyozta a főpásztor.

Az ünnepi szentmisében mondott beszédében Spányi Antal püspök megemlékezett arról, hogy augusztus 14-e az a megrendítő nap, amikor István király végső erejét összeszedve, palotájából átment az általa építtetett csodálatos templomba – Európa egyik legnagyobb templomába –, hogy fia, Imre herceg sírjánál tárja Isten elé lelke fájdalmát. Nem volt olyan utód, akire népét és ezt az országot jó lelkiismerettel bízhatná, aki a magyart is erősítené és őrizné, védené, aki a hitet és az egyházat erősítené, tanítását terjesztené. Ezért ajánlotta fel országát a Boldogságos Szűz Máriának, aki oltalmába vette hazánkat. „Él a magyar, pedig hányszor lett volna logikus a történelmet szemlélve, ha ez a nép hírmondó nélkül eltűnik az idők süllyesztőjében. Hány súlyos harc, hány árulás, az idők micsoda viharai és az erkölcsök micsoda romlásai: mind mint halálos ellenség leselkedett nemzetünkre éppen úgy, mint más népekre is. ... De mindig voltak hősök és bátrak, akik mertek és tudtak áldozatot vállalni a magyar sorsért, a hazáért, annak megőrzéséért – emelte ki a püspök, majd hozzátette. „Hogyan is érthetnénk meg ezt, hogy is történhetett volna meg mindez, ha nincs ott a kezdeteknél a Szent Király hite, az első Magyar Szent Család imája, és a Magyarok Nagyasszonyának oltalmazó, védő anyai szeretete? Vagyunk, itt vagyunk, példát adunk, és tanúskodunk az élet igazsága mellett, a történelmünk tanítása szerint, de mindig küzdelem árán. Mintha csak a Szentírás szavát hallanánk: Aki mindvégig kitart, az üdvözül. … Szent István jól döntött, mert Istenre hallgatott, mert követte lelkiismeretének szavát. Ma, amikor ismét sokan támadnak minket, és ezért sokan aggodalmaskodnak, nekünk az ő útmutatása szerint és a történelmünk tanítása szerint kell élni, dolgozni, értékeket őrizni, gyökereinket nem hagyni, és akkor nem kell félnünk sem jelentől, sem jövőtől, sem fenyegető hangoktól, sem árulásoktól, mert talán mondhatjuk, ha jól értjük: a pokol kapui sem fognak erőt venni rajtunk, mert Mária oltalma alatt életet és jelent, jövőt nyerünk!” – emelte ki beszédében Spányi Antal püspök.

A fogadalmi szentmise után az ünneplő közösség díszmenetben a Nemzeti Emlékhelyhez vonult, ahol Boldog Gizella és Szent Imre ereklyéit elhelyezték Szent Imre sírjánál, Szent István ereklyéjét pedig sírja mellett. A Himnusz eléneklése után Dr. Cser-Palkovics András polgármester mondott ünnepi beszédet. „A gondviselés ajándéka, hogy több hónapnyi bezártság után ismét együtt ünnepelhetünk, tegnap megnyithattuk a Királyi Napokat, és ma együtt tisztelgünk Szent István előtt. Azon túl, hogy az augusztusi ünnepségsorozat a találkozásokról és a kulturális rendezvényekről szól, értékeket ad, üzen a múltból. Kiemelt feladatunk a nemzet történelmi fővárosában, Szent István városában, hogy hitelesen képviseljük értékeinket. A nemzet megtartása, a magyar kultúra mind azt üzenik, hogy ezer év távlatából is lehetett olyat alkotni, lehetett olyan hitvallást tenni, amelyet megtartani nekünk a mában is felelősségünk, és kötelességünk őrizni, azért, hogy ne csak múltunk, hanem jövőnk is legyen. A felelősségünk ezen értékek képviseletére a mostani időszakban még nagyobb. Hagyományaink ápolása mellett azok továbbadása is a mi felelősségünk. István király augusztus 14-én, amikor fölajánlotta országunkat, gyakorlatilag a mi megmaradásunk mellett döntött. Éppen ezért augusztus 20-i nemzeti ünnepünk nem a tűzijáték ünnepe, hanem Szent Istváné! Első királyunkra, a Szent Családra emlékezni leghitelesebben állami és egyházi vezetőknek is itt, az ő székesfővárosában lehet. Ezért soha nem fogom feladni azt az álmot, hogy az állami központi ünnepek itt legyenek augusztus 20-án” – mondta el buzdító szavait a polgármester.

A beszédet követően Székesfehérvár püspöke imádsággal felajánlotta hazánkat, ahogy azt a szent király tehette egykor, fia, Szent Imre sírjánál. „Emlékezzél meg, Istennek dicsőséges anyja, Magyarok Nagyasszonya, szentséges Szűz Mária! Emlékezzél meg örökségedről, amelyet hű szolgád, első királyunk és apostolunk, Szent István neked fölajánlott. Tekints kegyes szemmel országodra, városunkra: légy szószólónk és közbenjárónk Szent Fiadnál, Jézus Krisztusnál. Hozzád kiáltottak őseink, és minden ínségükből megszabadultak. Ez a remény éltet most is, ez a bizalom indít, hogy oltalmadban keressünk menedéket mi, a Te néped és örökséged. Oltalmazd és védjed hatalmas pártfogásoddal minden testi-lelki bajtól országunkat és városunkat…” – hangzott el az imában.

Az imádság után Szent István és Szent Imre sírján is koszorút helyezett el Spányi Antal megyés püspök, dr. Cser-Palkovics András polgármester, Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, Vargha Tamás, Törő Gábor és Tessely Zoltán országgyűlési képviselők, valamint dr. Simon László kormánymegbízott. Majd a főpásztor elhelyezte az emlékezés gyertyáit. A Boldogasszonyanyánk eléneklése után az ünnepélyes díszmenet a Magyar Szent Család ereklyéivel visszaindult a Püspöki Palotába, Ruff Tamás karnagy vezényletével a székesfehérvári Helyőrségi Zenekar kíséretével.

Az eseményen Pásztor Katalin és Fersch Renáta a zeneirodalom fuvoladuóiból adott elő, imádságos és ünnepi hangulatot teremtve a város fogadalmi ünnepén.

Berta Kata
Fényképeket készítette dr. Berta Gábor és Simon Erika
Videó Somogyi Tamás és Berta Kata

 



Korábbi évek beszámolói:

Kapcsolódó videóanyag

Képtár

© Székesfehérvári Egyházmegye

Impresszum | E-mail

Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk