Első csütörtöki Eucharisztia ünnep (Szent Imre) - beszámoló

2021. 11. 04. | | 2021. 11. 05.

 

 

„Kereszténységét hősiességgel élte” – Szent Imrére emlékeztek Székesfehérváron a város elsőcsütörtöki közös Eucharisztia-ünnepén

2021.11.05. – Szent Imre emléknapjának előestéjén Spányi Antal megyés püspök tartott szentmisét a város papságával a Szent Imre-templomban. Az elsőcsütörtöki közös imádságon a főpásztor Szent Imréről, mint a keresztény hősiesség példaképéről, az Isten akaratát mindenben követő, tiszta életet élő emberről beszélt. Arra biztatta a családokat, hogy kövessék az első Magyar Szent Család életét, Szent István erős jellemét és a Boldog Gizellával megélt hitvalló kereszténységet.

A főpásztort és a híveket köszöntő szavaiban Dózsa István plébános a templom védőszentjének családjáról beszélt, akik egykor a belvárosban álló palotában – letéve a napi királyi teendőket –, egyszerű emberként tudtak élni. Így áldotta meg az Isten életszentséggel őket, ami nem királyságukból vagy a hercegségből adódott, hanem emberségükből. „Ma mi az egykori palota helyén álló templomba hozzuk emberségünket, „letéve a magunk koronáit, a vállunkat nyomó palástunkat”, hogy így áldjon meg Isten életszentséggel minket is.”

Spányi Antal püspök a szentmisét a papi és szerzetesi hivatásokért ajánlotta, az 1956-ban meghalt hősökért és az elhunytakért. Arra kérte a híveket, imádkozzanak születése ünnepén Dózsa István atyáért is.

Szent Imrében azt az embert látjuk, akinek sikerült az életét Isten akarata szerint formálni, aki megértette Jézus tanítását, és tudta, mit jelent ez számára. Megértette, mit kell tennie, hogy Jézus tanítványa lehessen – hangsúlyozta a megyés püspök a szent ünnepén. „Fontos látnunk, hogy Szent Imre családjában béke, harmónia és rend volt. És mindennek alapjául szolgált, hogy a családtagok együtt figyeltek az Isten akaratára. Próbálták megérteni a maguk számára, mit kíván tőlük az Isten, és ezt, mint egy családnak a tagja, vagy egy nagy közösség tagjaiként is próbálták megvalósítani.”

A főpásztor arról is beszélt, hogy ott volt a családban Szent István tanítása, szerepe, példája és Boldog Gizella szeretete, imádsága. Ebbe nőtt bele Imre fiuk, akinek így magától értetődő lett az imádságos, a belső fegyelemre törekvő, az Isten akaratát kereső, a jóra figyelő élet. Az élet, amelynek nem célja, hogy az ember önzően, csak magára figyeljen, hanem lényege a szolgálat, a másokon való segítés. „Szent István népünk történelme kezdetén nemcsak hirdette, de példát is adott a kereszténységre. Tudta, hogy számunkra élet és halál kérdése ez, ezért lelki és testi értelemben is tanította: a magyarságnak azonosnak kell lennie a kereszténységgel. Szent Imre ezt tovább vitte, és élete arra adott példát, hogy a magyar azonos a kereszténységgel, a kereszténység pedig a hősiességgel” – fogalmazott a püspök, majd arról beszélt, hogy Szent Imre kimondta az igent a keresztény hősiességre, amikor bátyja helyett vállalta a királyi utód szerepét, és ugyanakkor házasságában megélte az imádságos, tiszta életet, amellyel a papságban szeretett volna szolgálni. „Az igen kimondása a szívében és a lelkében egy nagy belső szabadságot hozott. Tudta, hogy ez a belső szabadság – amire minden ember vágyik –, Isten ajándéka, ugyanakkor ezt a hősiességgel, a keresztény erények gyakorlásával tudja megtartani. Szent Imre sírja ezért is lett európai zarándokhely, mert sokan kérték közbenjárását, hogy elnyerjék a bűnbocsánat adta szabadságot, a betegek pedig gyógyulást reméltek imája által.

Spányi Antal püspök a szentmisét követő szentségimádáson a szentek közbenjárását kérte, hogy mi is felismerjük kereszténységünk lényegét, és hősiességgel vállalva a ránk bízott feladatokat, a nyomukba járva, teljesen átadjuk életünket Istennek. „Köszönjük Szent István keménységét, biztos tisztánlátását, rendíthetetlen szilárdságát, amellyel nemzetét a kereszténységre vezette. Köszönjük Szent Imre hősies lelkületét, amellyel mindent kész volt az Istennek adni. Köszönjük Gizella szelíd imádságát, amellyel segítette Istvánt és Imrét, az egész magyarságot” – hangzott el az imában, majd a főpásztor új papi hivatásokért fohászkodott, a családokért, az elhunytakért, az 56-os forradalom hőseiért.

A szentóra után a templom egész közössége a püspök és a papság vezetésével a Városház térre vonult, hogy az Országalmánál elhelyezzék az emlékezés gyertyáit, és imádkozzanak a 1956-os forradalom áldozatainak lelki üdvéért.

Berta Kata
Képek: Bágya Ferenc / Somogyi Tamás
Videó: Bágya Ferenc, Somogyi Tamás és Berta Kata



 

Korábbi évek beszámolói:


Kapcsolódó videóanyag

Képtár

© Székesfehérvári Egyházmegye

Impresszum | E-mail

Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk