Szent Sebestyén emlékmise

2021. 01. 20. | 2021. 01. 06.

Időpont: 10 h 00
Helyszín: Székesfehérvár- Felsővárosi templom

2021. január 20-án, 10 órakor püspöki szentmisével kezdődik a város polgárainak fogadalmi ünnepe a felsővárosi Szent Sebestyén-templomban. Spányi Antal megyés püspök a város papságával tartott szentmisében emlékezik meg az elődök fogadalmáról.

A pestisjárványtól való megszabadulás emlékére ugyanis Székesfehérvár lakossága 1739-ben Szent Sebestyén tiszteletére böjttel és körmenettel kapcsolatos, örök időkre szóló fogadalmat tett, amelyet ünnepélyesen okiratba foglaltak és a belső tanács jegyzőkönyvében is megörökítettek. E fogadalom értelmében építették 1739 és 1749 között a Szent Sebestyén-kápolnát, amelyet 1800-tól 1807-ig nagyobb templommá bővítettek.

Szent Sebestyén a legnépszerűbb szentek közé tartozott. Mint segítőszenthez fordultak hozzá pestis és más – embereket vagy állatokat pusztító – járvány idején. Január 20-án ünnepeltük a szent mártírt, aki Diocletianus római császár keresztényüldözései során ezen a napon halt vértanúhalált.