Nagyboldogasszony ünnep - szentmise - beszámoló

2024. 08. 15. | | 2024. 08. 17.

 

 

 

Nagyboldogasszony ünnepe bátorít minket, van küzdelem, de a végső győzelem Istené – A békéért is imádkoztak Nagyboldogasszony ünnepén Székesfehérváron

2024.08.15. – Nagyboldogasszony napján, a katolikus egyház legnagyobb Mária-ünnepén Szent István király Városában püspöki szentmisével ünnepelték Magyarország égi pártfogóját. Spányi Antal püspök szentbeszédében arra biztatott, a Jelenések könyve Napba Öltözött Asszonya és a Vörös Sárkány szimbolikus története bátorítson bennünket, hogy van küzdelem a világban, de a végső győzelem egészen biztosan az Istené.

Szent István király olyan fontosnak tartotta Mária égi születésnapját, hogy ehhez a naphoz kapcsolódva ajánlotta Magyarországot Szűz Mária oltalmába. Spányi Antal megyés püspök Ugrits Tamás pasztorális helynökkel, Dózsa István plébánossal tartott ünnepi szentmisében azt kérte, mi is hittel ajánljuk életünket Mária oltalma alá. Ő segítsen bennünket, hogy a rosszat legyőzve reméljük a jót, hogy mindig jó válaszokat adjunk a világ minden kihívására. Megerősítve a gondolatot, XVI. Benedek pápa: Sion lánya című írásából idézett, miszerint a Boldogságos Szent Szűz egész élete az Egyház útját jelzi. Mária igenje, amit az angyal üzenetére mondott, az Egyház igenje volt, Mária Krisztus-követése az Egyház Krisztus-követése volt, Mária a kereszt alatt a szenvedő Egyházat képviselte.

Ennek a gondolatsornak megfelelően Szűz Mária mennybemenetele, megdicsőülése az Egyház megdicsőülése is. Más szavakkal a mennybe felvett Mária jel számunkra, a remény jele. Mi is eljuthatunk oda, ahova Mária eljutott. A főpásztor Nagyboldogasszony napját az öröm napjának nevezte. Amikor örülünk annak, akit szeretünk, és örülünk kiváltságos életének is. De ahhoz, felvétessen a mennybe, nem volt könnyű a földi élet az ő számára sem – emelte ki a főpásztor. A Jelenések könyvét is idézve elmondta: „Amikor az asszony világra hozza a gyermekét, megjelenik a Sárkány jele, amely el akarja pusztítani, és haragjában mindenféle szörnyűséget tesz, csak hogy az ő akarata valóra váljon.

Együtt van ebben a világban a jó és a rossz, de nem az Isten terve szerint, hanem mert az ember a világba engedte a Gonosz lelket. Ettől kezdve küzdenünk kell a jóért, a rosszal szemben. Együtt van a búza és a konkoly. Hagyni kell, hogy nőjön mind a kettő, nehogy a jót is elpusztítsuk" – fogalmazott a főpásztor, majd arról beszélt, Mária a bizonyítéka annak, hogy van örök boldogság, hogy az Isten elkészítette számunkra azt a boldogságot, ahová meghívott minket. „Bár a szenvedéstől senki nincs megkímélve, de a kísértés legyőzésével tudjuk igazolni, bizonyítani hitünk erejét, valamint az Isten és embertársaink iránti szeretetünket. Így volt ez Mária életében is. Neki is ki kellett mondania az igent, és életének minden megpróbáltatását el kellett fogadnia. Mindezt azért, hogy Őt a Boldogságos Szűznek, a Mennybe Felvetettnek tisztelhessük.”

A szentmise végén – a főpásztor csatlakozva a szentföldi keresztényekért, a békéért szóló imafelhíváshoz – elmondta a békefohászt. Az oltáron meggyújtotta a béke gyertyáját, és a hívekkel közösen imádkozott Máriához, a Béke Királynőjéhez.

Nagyboldogasszony ünnepe a székesfehérvári Királyi Napok kiemelt eseménye. A szentmisén részt vettek a város közéleti vezetők is, köztük Dr. Cser-Palkovics András polgármester, Róth Péter és Mészáros Attila alpolgármesterek.

Berta Kata
Képek: Kovács Marcell
Videó: Székesfehérvári Egyházmegyei Stúdió

 


 

Korábbi évek beszámolói:

 
 

Kapcsolódó videóanyag

Képtár

 

 


 

 



 


 

 


  




 

 

 

© Székesfehérvári Egyházmegye

Impresszum | E-mail

Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk