Pedagógusok nagyböjti lelkigyakorlata Bodajkon - beszámoló

2025. 03. 10. | | 2025. 03. 11.

 

 

A keresztény pedagógus a személyével nevel – A Székesfehérvári Egyházmegyében dolgozó pedagógusok nagyböjti lelkigyakorlata Bodajkon

2025.03.07. – A Székesfehérvári Egyházmegyében dolgozó pedagógusoknak tartott nagyböjti lelkigyakorlatot Ugrits Tamás pasztorális helynök, püspöki irodaigazgató Bodajkon. Az egyházmegye oktatásért felelős szakembere a lelkigyakorlaton azt hangsúlyozta, hogy a keresztény pedagógus a személyével nevel, amely az élő istenkapcsolatból, az imádságos életből táplálkozik, és amelyet a krisztusi szeretet éltet.

A lelkigyakorlaton szó esett még a katolikus nevelés alapjairól és a krisztusi elvek szerinti nevelési munkáról, a pedagógus hivatásának közösségi dimenzióiról.

„Egy pedagógus a személyével nevel, és a személye nagy hatással van azokra, akiket oktat, tanít és nevel. Ezért nem mindegy, mi van az ember lelkében és szívében, a legfontosabb, hogy az Istennel legyen élő kapcsolata. Minden munkánkat imádsággal kezdjünk és imádságban adjunk hálát érte” – ezekkel a gondolatokkal indította Tamás atya a lelkigyakorlat idei témáit, és arról beszélt, az imádság a keresztény szeretet alapja. „Fontos, hogy imádkozzunk azokért, akiket tanítunk és nevelünk, és fontos elmélyíteni azt a gondolatot, hogy nemcsak saját erőnkből végezzük, amit végzünk, és nemcsak a saját kedvtelésünk a pedagógusi munkánk, hanem küldetésünk van Jézustól, az Egyháztól. Ez az Úrral való élő kapcsolatból táplálkozik, mert senki sem adhatja azt, ami nem az övé. Akkor tudunk hitet ébreszteni, azt a szívünkből átadni, ha az életünkben is ez van.”

A lelkigyakorlat második témája a szeretet volt. Hogyan tanít meg bennünket Krisztus a szeretetre, a mindennapi áldozatvállalásra, a ránkbízottak nevelésére a szeretet által. „A pedagógus a jóság megjelenítője legyen azok között, akiket nevel és tanít. Annak a jóságnak és szeretetnek a képviselője, amelyet Jézus hozott el közénk. És Jézus szeretete abban mutatkozik meg, hogy mindenkit tudott szeretni. Még azokat is, akik ezt nem érdemelték meg. Nem az igazakért jött, hanem a bűnösöket megváltani bűneiktől. Ez az osztatlan, ez az egységes szeretet, amely kell, hogy jellemezze a pedagógusi munkát. Mindenkire odafigyelni, mindenkit egyformán Jézus felé és a tudás felé segíteni.”

Tamás atya arról is beszélt, hogy a pedagógus munkája mindig közösségi. A nevelés mindig nevelőtestületben történik. Hogy az értékrendet, amit Krisztustól kaptunk, hatékonyan lehessen átadni, egymást építve, egymást segítve. „Szükségünk van egymás bátorítására, egymás munkájára. Ezt Jézus az apostolaival elénk élte, mint példaképet és őket kell követni. Azt a közösséget, amelynek alapja az egység a Krisztusba vetett hit által, és az egymás iránti szeretet által.”

A lelkigyakorlaton szó esett arról is, hogy Jézus minden pedagógusnak példaképe olyan szempontból is, hogy a legfontosabb küldetései közé tartozott a tanítás. Azért volt jó tanító, mert az igazságot tanította, amit a Mennyei Atyától kapott. Mindent átadott, és mindenki érezhette, hogy amit mond, az úgy van. Másrészt szeretettel tanította azokat, akiket tanított. Látszódott rajta, hogy Őértük él, és fontos számára, hogy mi lesz az emberekkel. „Minden pedagógiának alapja, hogy higgyem azt, amit tanítok, és szeressem azokat, akiket tanítok. Én ezt értéknek tekintem, és ezt szeretném átadni. Látszódjék rajtam, hogy szeretem azokat, akiket tanításban, nevelésben akarok részesíteni. Érezzék, hogy fontosak számomra, a javukat, az életük értékét akarom munkálni.”

A lelkigyakorlat alatt a szentmisékben Ugrits Tamás atya az Istennek tetsző böjtről beszélt: az imádságról, a böjtölésről és a másokért tett irgalmas cselekedetekről. Azt hangsúlyozta, hogy a böjt elsődleges célja, hogy Istenhez emelje a szívet, és próbáljon elszakadni mindattól, ami ebben akadályozná.

Berta Kata
Képek és videó Székesfehérvári Egyházmegyei Stúdió




Korábbi évek beszámolói:

Kapcsolódó videóanyag

Képtár

 

 

 


 

 



 


 

 


  


 



 

 

 

© Székesfehérvári Egyházmegye

Impresszum | E-mail

Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk