Megnyílt a Széchenyi emlékek nyomában, Európában című fotódokumentációs kiállítás Székesfehérváron
2016.05.27. - A Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház szervezésében megrendezett X. Katolikus Könyvnapok keretében nyitották meg a Széchenyi emlékek nyomában, Európában - című fotódokumentációs kiállítást. A gyűjteményt létrehozó Magyar Emlékekért a Világban Egyesület, küldetést teljesít azzal, hogy a világban fellelhető magyar emlékhelyek gyűjtését, bemutatását és megjelölését végzi. A fehérvári tárlat Széchenyi-szellemiségének hagyatékát tárja elénk, újból megerősíti személyének és életművének nemzetmegtartó és nemzeterősítő szerepét.
A megnyitón felszólalt, dr. Messik Miklós, a Magyar Emlékekért a Világban közhasznú Egyesület elnöke, a kiállítás megálmodója, aki elmondta, hogy szervezetük 18 éve működik Kutatókörként. Tagjaik Európa és a nagyvilág magyar vonatkozású emlékeit, emlékhelyeit, más népekkel közös emlék-örökségét kutatja és mutatja be Széchenyi Istvánról.
Megnyitó beszédében Spányi Antal megyés püspök Széchenyivel kapcsolatban kiemelte, hogy életútjával a mai emberek és a fiatalok elé is követendő példát, programot állít, és figyelmeztet bennünket a változásra, a folyamatos fejlődésre. A nagy formátumú államférfi és politikus minden megnyilvánulása, egyszerre európai és magyar, lokálpatrióta és világpolgár, aki nemcsak tehetségét, hanem vagyonát is a nemzet szolgálatába állította. Egyszerre közszereplő, de mélyen hívő, igaz ember volt. Ezért lehet példa mindenki számára.
Dr. Cser Palkovics András polgármester Széchenyi gazdag életútjával kapcsolatban arról beszélt, hogy Széchenyi pontosan tudta, hogyan kell modernizálni, és tudta azt is, hogyan kell hagyományainkat tisztelni. A kettő nála nem zárta ki egymást, hanem erősítette. Szécsényi István nemzeti jövőnket formáló munkássága több mint életmű, olyan grandiózus történelmi cselekedet, amely máig ható örökségünk.
A Szent Korona Galériában a Magyar Emlékekért a Világban Egyesület és a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház közös szervezésében megnyílt fotódokumentációs kiállítás a Széchenyi-emlékek nyomában, Európában címmel, június 7-ig tekinthető meg.
A szekesfehervar.hu beszámolójának letöltése:
1605szechenyi_kiallitas.pdf (419 kB)
Berta Kata
Fényképeket készítette: Simon Erika
Videó: Somogyi Tamás és Berta Kata
© Székesfehérvári Egyházmegye
Impresszum | Püspökség Hivatal e-mail | Honlapreferens e-mail
Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk