Spányi Antal megyéspüspök Szent Gellért ereklyét adományoz a Szent Mauríciusz monostornak

2018. 02. 26. | | 2018. 02. 26.

Spányi Antal megyéspüspök Szent Gellért ereklyét adományoz a bakonybéli Szent Mauríciusz monostornak

 



2018. február 26. - Halmos Ábel OSB, a Szent Mauríciusz monostor perjelének kérésére Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök Szent Gellért Székesfehérváron őrzött ereklyéjéből leválasztott partikulát ajándékoz a bakonybéli bencés közösségnek. Az ereklyét 2018. március 24-én ünnepélyes keretek között helyezik el a templom új oltárába.

1015. augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján Székesfehérváron találkozott előszőr István király és Velencéből érkezett szerzetes, Gellért. A Napbaöltözött Asszonyról tartott ünnepi szentbeszéd oly nagy hatást gyakorolt az uralkodóra, hogy felkérte a szerzetest, legyen fia, Imre herceg nevelője. Imrét hét éven keresztül tanította, majd Bakonybélben élt remeteként. Ajtony legyőzése után Szent István rábízta a csanádi egyházmegye megszervezését. A király halálát követő trónviszályok idején bátran kiállt az igazságtalanságok ellen. 1046-ban szeptember 24-én, a mai székesfehérvári egyházmegye területén, a diósdi a Szent Szabina-templomban mondta utolsó szentmiséjét, melyben látomás jövendölte meg közeli vértanúságát. A pesti révhez közeledve Vata pogány lázadói lelökték a Kelenhegy szikláiról.

Szent Gellért halála után holttestét ideiglenesen vértanúsága helyéhez közel temették el, majd a csanádi Boldogasszony bencés apátságban helyezték végső nyugalomra. Az ereklyék jelentős részét Nagy Lajos király Velencének ajándékozta. A csanádi templomban maradt ereklyék a Dózsa Győrgy-féle lázadás idején, 1514-ben szétszóródtak.

A 19. század közepén magyar egyházi vezetők a szent ereklyéinek visszakerülését szorgalmazták. Giuseppe Luigi Trevisanato bíboros, velencei pátriárka 1865. július 19-én Szent Gellért ereklyéit adományozta Scitovszky János prímásnak és Simor János győri püspöknek. Öt évvel később, 1870. augusztus 6-án, Simor már, mint bíboros, hercegprímás, esztergomi érsek keresztelési helyszínének, a székesfehérvár székesegyházának adományozta a szent sípcsontjának felső darabját. Az adományozásról a Székesfehérvári Egyházmegye körlevelében is beszámoltak.

Shvoy Lajos (1879–1968) megyéspüspök az 1938-ban nyílt Egyházmegyei Múzeumban bemutatta az ereklyét. A II. világháború idején biztonsági okokból az ereklyét és tartóját elfalazták. Az ereklyetartót Spányi Antal megyéspüspök 2014-ben restauráltatta és újra bemutatta a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiállításán. A megyéspüspök 2017. szeptember 24-én az ereklye jelenlétében celebrálta az egyházmegye pedagógusai számára a Szent Gellért-napi ünnepi szentmisét.

Képtár

© Székesfehérvári Egyházmegye

Impresszum | Püspökség Hivatal e-mail | Honlapreferens e-mail

Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk