Nemzetközi Gyermekrajzpályázat díjátadó ünnepsége Székesfehérváron - beszámoló

2016. 06. 03. | | 2016. 06. 07.

 

 

 

Megelevenedtek a magyar várak - „Az én váram - az én hazám” gyermekrajzpályázat eredményhirdetése Székesfehérváron

2016.06.03. - A Honvédség és Társadalom Baráti Kör szervezete - a Katonai Emlékparkkal és a nagyváradi Tanoda Egyesülettel együttműködve - már negyedik alkalommal hirdetett meg hadtörténelmi témájú gyermekrajzpályázatot. Az idei „Az én váram - az én hazám”- rajzpályázatot támogatta Székesfehérvár Önkormányzata és a Székesfehérvári Egyházmegye is, így a díjátadó ünnepségre a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban került sor.

Spányi Antal megyés püspök köszöntőjében kiemelte, fontos gondolatot fogalmaz meg „Az én váram - Az én hazám” elnevezésű pályázat, hiszen a kiíró szervezet képviseli a katonaságot, a katonákat, akiknek a hivatása a nemzet szolgálata és a haza szeretete. „A pályázat hírét meghallva örültem, mert tudtam, hogy sok gyerek, sok fiatal fog majd pályázni. Aki valamit alkot, aki belekóstol az alkotás szépségébe, az másféle ember lesz. (…) Akik alkottak erre a pályázatra, azon lesznek, hogy legyen szebb, legyen teljesebb, legyen igazabb ez a világ.” – mondta el Spányi Antal püspök, aki hozzáfűzte, hogy a rajzok elkészítői a magyarság történelméhez is közelebb kerültek és ez által szorosabban kötődnek hazájukhoz is.

Több mint hatvan történelmi várat jelenítettek meg a pályázók. Az egyéni és közösségi alkotások mintegy ezerötszáz gyermeket mozgattak meg, hogy az ismert vagy már feledésbe merült történelmi emlékeinket megelevenítsék. - mondta el Oláh László a pályázat szervezője, a HTBK tagja, aki az ünnepségen, aki azt is hangsúlyozta, hogy Erdélyből, a Partiumból, Horvátországból és Szlovákiából is érkeztek pályaművek, így vált nemzetközivé a pályázati a kiírás.

A Nemzeti Összetartozás Napja jegyében megrendezett eredményhirdetésén és kiállítás megnyitóján Székesfehérvár Önkormányzata és képviseltette magát, és támogatta a díjazást Róth Péter alpolgármester személyében. "Száz éve már, hogy a nemzet lelkét egy történelmi tragédia terheli, amikor nagyhatalmak mondva csinált okokkal mesterséges vonalakat húztak a Kárpát-medence térképére. Volt már a történelemben hasonló példa, hogy a nagyhatalmak felosztottak egy nemzetet, gondoljunk a XVIII. század második felére, amikor Lengyelországgal tették ugyanezt. A lengyel emberek akkor azt mondták, hogy nem vesznek tudomást ezekről a mesterséges vonalakról és akkor is összetartoznak. Az elmúlt évszázadok során a magyarok többször megtették ezt, legutoljára szimbolikus módon hat évvel ezelőtt, amikor az országgyűlés törvényben mondta ki, hogy egy magyar mindegy, hogy a mesterséges vonalak melyik oldalán él, az egységes és oszthatatlan magyar nemzet tagja. Az a másfél ezer fiatal, aki részt vett a rajzpályázaton, ennek a gondolatnak a tetté váltásában működött közre." - mondta köszöntőjében Székesfehérvár alpolgármestere.

A pályázat témája arra kínált lehetőséget, hogy a vállalkozó kedvű gyermekek nemzetünk történelmi várait, vagy az általuk kitalált várakat jelenítsék meg. A díjátadó és kiállítás megnyitó ünnepségen megtelt a művelődési ház díszterme az alkotó kedvű fiatalokkal.

A zsűri értékelése alapján, két helyszínen összesen több mint száz díjat adtak át. A rajzpályázat első díjátadóját még áprilisban Nagyváradon tartották, június 3-án pénteken pedig a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban került sor az Aranyceruza, Ezüstceruza és Bronzceruza, illetve a különdíjak átadására. Az ünnepélyes eredményhirdetés során a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola tanulói, valamint nagyváradi és gyergyószentmiklósi gyerekek léptek fel, a díjakat Spányi Antal püspök és Róth Péter, Székesfehérvár alpolgármestere adta át.

Berta Kata
Fényképeket készítette Simon Erika

 

Kapcsolódó videóanyag

Képtár

© Székesfehérvári Egyházmegye

Impresszum | Püspökség Hivatal e-mail | Honlapreferens e-mail

Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk