2018. február 23. - Pénteken este 18 órakor a Székesegyházban Dózsa István, püspöki vagyonkezelő, plébános szentmise keretében megáldja a méztermelők mézét.
A méz hagyományosan Jézus-szimbólum. A méz megáldása (tejjel és vízzel együtt) ősi szertartás volt, az első keresztények a kereszteléskor mézzel kínálták az újonnan megkeresztelteket. A tej és a méz megáldása (lat. benedictio lactis et mellis) még a XII. században is szokásban volt, szövege a XIV. századi szepességi misszáléban megtalálható. Régi magyarázat szerint a tej az emberi, a méz az isteni természet, a kettő együtt a Jézusban való egység szimbóluma. A méz ezért sok helyen a húsvéti szentelt ételek egyike. Kultikus jellegét a karácsonyi asztal hagyományai között is megőrizte.
(Magyar Katolikus Lexikon)
Kép forrása: goodfon.com
© Székesfehérvári Egyházmegye
Impresszum | Püspökség Hivatal e-mail | Honlapreferens e-mail
Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk