Milassin Bertalan Miklós püspökre emlékeztek Székesfehérváron
2017.05.02. - Székesfehérvár 2. püspökére, Milassin Bertalan Miklósra emlékeztek születésének 281. évfordulóján a főpásztor sírjánál, a Székesegyház altemplomában. A Székesfehérvári Horvát Nemzetiségi Önkormányzat szervezésében tartott megemlékezésen Jakubek Ágnes, a Székesfehérvári Horvát Nemzetiségi Önkormányzat elnöke mondott köszöntőt.
Az ünnepségen Milassin püspök életútját Nagy István elnökhelyettes méltatta, kiemelve a tabáni és Buda-környéki délszláv lakosság körében végzett lelkipásztori szolgálatát. Értékelte a Székesfehérvár városát ma is gazdagító, általa építtetett látványos épületeket. 1801-ben megnyitotta kapuit az Aggpapok Otthona, és a következő esztendőben az egyházmegyei szeminárium is a hajdani karmelita rendház épületében. József nádor személyében támogatóra talált, s így 1802-ben megnyílhatott a fehérvári papnevelő intézet 4 tanárral és 23 növendékkel. Még ebben az évben befejezte a kor elvárása szerinti reprezentatív püspöki palota felépítését is, amely a hazai copf stílus máig kiemelkedő képviselője.
A magyar-horvát nyelvű megemlékezésen a megjelentek Spányi Antal megyés püspök vezetésével imádkoztak a város egykori püspökének lelki üdvéért.
Az ünnepség végén elhelyezték az emlékezés koszorúit és gyertyáit Milassin Bertalan Miklós püspök sírjánál.
Berta Kata
Képek Somogyi Tamás
Videó: Somogyi Tamás és Berta Kata
© Székesfehérvári Egyházmegye
Impresszum | Püspökség Hivatal e-mail | Honlapreferens e-mail
Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk