2016.06.01. - A Szent István Székesegyház a Székesfehérvári Egyházmegye főtemploma, Fehérvár belvárosának egyik legjelentősebb műemléke. A rendkívül gazdag, barokk, néhol gótikus elemeket viselő Bazilika északi homlokzati elemei, 2014 nyarán leomlottak, így szükségessé vált az épület teljes felújítása. A támogatásoknak köszönhetően a székesegyház tetőszerkezetének teljes körű helyreállítása 2015 szeptemberében elkészült, majd megkezdődhetett a templom homlokzatának felújítása. Idén áprilisban aranyozás céljából leemelték a székesegyház északi tornyát koronázó keresztet, amelynek ürege egy korrodálódott fémhengerben, üveg időkapszulát rejtett.
Az időkapszulában megtalált dokumentumok 1807-ből, 1868-ból, illetve 1894-ből származnak, vagyis a székesegyház 19. századi felújításaival kapcsolatos iratokat találták meg benne. Az emlékiratok tartalmazták mind a három évből az egyházmegyei papság névsorát, valamint a város tisztikarának felsorolását. Az 1868-as dokumentumok között találtak még a megye tisztikarát bemutató nyomtatványt, városi közgyűlési határozatot és jelentést, valamint egy emléklapot is. A két későbbi évből származó iratok között megtalálták a tornyon dolgozó munkások neveit tartalmazó listát is, valamint korbeli pénzérmék is kerültek elő. A dokumentumok eredeti példányait digitalizálták, illetve az 1807-es kéziratokon állagmegóvási munkákat végeztek, hogy eredeti formában helyezhessék vissza a keresztbe.
A Székesfehérvári Egyházmegye megyés püspöke és Székesfehérvár polgármestere kézjegyével ellátott, a mostani felújításról szóló iratokkal, a város és a megye közgyűlésének, fejér megyei kormányhivatalnak, Székesfehérvár járási hivatal tisztviselőinek valamint az egyházmegye papságának névsorával bővítette, a székesfehérvári Szent István Székesegyház északi tornyát koronázó keresztben megtalált időkapszulát.
A kordokumentum ünnepélyes aláírása után néhány nappal, a keresztet az időkapszulával együtt visszaemelték a székesegyház északi tornyára. A főpásztor a nyilvános tiszteletre szánt új kereszt megáldásának liturgiája szerint azért imádkozott, hogy hittel tiszteljük Isten örök tervét, amivel a kereszt titka, az isteni irgalom szentsége lett. „Amikor feltekintünk a keresztre, arra emlékezzünk, hogy részt vett emberi sorsunkban, és hogy benne lett teljessé annak a szeretetnek a titka, mellyel Krisztus szerette egyházát.„
A megyés főpásztor elmondta, a templom felújításának egy jelentős állomása ez, ami a kormányzat, a város, illetve sok intézmény, sok-sok ember összefogásával és természetesen az egyház erejének hozzátételével most megvalósult. Reméli, hogy a székesegyház sokáig éke és dísze lesz Székesfehérvár belvárosának.
Berta Kata
Fényképeket készítette Bechtold Panna, Gersztheimer Zsolt, Lakata Pál
Videó: Somogyi Tamás és Berta Kata
© Székesfehérvári Egyházmegye
Impresszum | Püspökség Hivatal e-mail | Honlapreferens e-mail
Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk