A Szűz Máriának szentelt királyi koronázó bazilikát bemutató időszaki kiállítás nyílt a Szent István Király Múzeumban szombaton délután. Az intézmény ezzel a tárlattal csatlakozik a 2015. évi Székesfehérvári Királyi Napok programjaihoz. A november 15-ig látható kiállításon rekonstrukciós rajzokat, leírásokat és az egykori prépostsági templomból származó eredeti kőmaradványokat, láthatnak az érdeklődők.
Az Árpád-dinasztia székvárosában, Fehérváron épült fel a középkori Magyar Királyság legfontosabb temploma, a Szűz Máriának szentelt prépostági templom. Alapítója maga Szent István király volt, halála után Fehérvár török általi elfoglalásáig (1543) minden magyar királyt ebben az épületben koronáztak meg. A templom őrizte Szent István király és Szent Imre herceg sírját, valamint rajtuk kívül még 14 uralkodó és számos uralkodói családtag temetkezett ide. Az 1601-ben bekövetkezett robbanást követően az épületpusztulásnak indult, maradványait ma a Nemzeti Emlékhely őrzi. A Szent István Király Múzeum időszaki kiállítása a királyi bazilika történetével ismerteti meg a látogatót egykorú történeti források, a bazilikából származó kőfaragványok és rekonstrukciós rajzok bemutatásával.
A megnyitón Dr. Cser-Palkovics András polgármester, Kulcsár Mihály, a múzeum megbízott igazgatója és Siklósi Gyula régészprofesszor is köszöntötte a résztvevőket. (...) Székesfehérvár polgármestere kiemelte, hogy felelősséggel kell bánnunk a megmaradt kőállománnyal, amely ma méltatlan helyen, raktárakban található. Az Árpád-ház Program keretében igyekeznek erre is megfelelő megoldást találni. Formabontó, nem klasszikus régészeti kiállításról van szó, amely az érdeklődők számára könnyen értelmezhető rajzokat, leírásokat tartalmaz. – hangsúlyozta a megnyitón Kulcsár Mihály, a múzeum megbízott igazgatója. (...) A kiállítást Siklósi Gyula régészprofesszor, Székesfehérvár Díszpolgára nyitotta meg. Az egykori prépostsági templom európai szinten is kiemelkedő nagyságú épület volt, amely uralkodóink nyughelyéül szolgált, de itt tartották a koronázásokat, a királyi esküvőket, az uralkodói gyermekek keresztelőit is.
Az eseményen részt vett Spányi Antal megyés püspök.
Forrás, részletek és teljes cikk: www.szekesfehervar.hu
Fényképeket készítette Simon Erika
© Székesfehérvári Egyházmegye
Impresszum | Püspökség Hivatal e-mail | Honlapreferens e-mail
Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk