Minden ember Isten remekműve és csodája
Ötéves a polgárdi Don Bosco Iskolaház, Böjte Csaba gyermekotthona
2016.04.17. - Ötéves születésnapját ünnepelte a Dévai Szent Ferenc Alapítvány polgárdi Don Bosco Iskolaháza Gyulamajorban. A Böjte Csaba és Smohay Katalin által létrehozott Ház húsz nehéz sorsú gyermekről gondoskodik nap mint nap. Az ünnepségen, amely a befogadott fiatalok műsorával kezdődött, sok támogató, az otthont segítő barát, és egyházi képviselő is részt vett.
A napközi otthon épületét Nyikos László Polgárdi polgármestere ajánlotta fel a jótékony célra 2011-ben. „Megkeresést kaptam Déváról, hogy szeretetházat szeretnének alapítani. Nem volt ismeretlen számomra a kezdeményezés, hisz egyetemi éveim alatt én is jártam Csaba atyánál. Örültem, amikor a képviselőtestület úgy döntött ingyen használatba ad egy házat, ahol a rászoruló gyermekekre odafigyelnek. Olyan alapokat adnak nekik, hogy jó állampolgárokká válhassanak felnőtt korukban. Öt év, vagyis egy turnus alatt, 20-25 gyerek került már ki a közösségből, aminek egyértelműen látszódnak a gyümölcsei.” - mondta el köszöntőjében a polgármester.
Csaba atya az ünnepségen a szokásos közvetlenséggel és humorral beszélt a gyerekekhez és támogatóikhoz. „Minden egyes drága gyermek Isten ajándéka és nekünk az a feladatunk, hogy segítsük őket felnőni, kibontakozni. A nagy hajók sincsenek mentőcsónak nélkül. Itt Polgárdiban, ha valaki a vízbe szottyan, Katáék a védőszárnyaik alá veszik őket.” - „Merjük a rászorulót befogadni, merjük kinyújtani egymás felé a kezünket és merjünk egy igazabb világról álmodni” - emelte ki Ferenc pápa az Irgalmasság Szentévére szóló útmutatását Csaba testvér. „Jót tenni jó, és ha az ember kipróbálja, akkor megtapasztalja, hogy a sokféle öröm mellett ez a legnagyobb, ami érheti a földön.” - mondta majd hozzátette. Nincsenek kis dolgok és nagy dolgok, ahogy kis Szent Teréz írta, nincs kis szeretet és nagy szeretet. Jézus elment a garadai ördöngöshöz és megszállt Zakeusnál, a bűnös vámosnál. Ő nem válogatott, neki nem volt nagy és kis ember, mert számára mindenki Isten remekműve és csodája volt.” - fogalmazott a szerzetes.
A polgárdi iskolaház, otthonosan van berendezve. A gyerekek ingyen étkeznek, tisztálkodnak, tanulhatnak, játszhatnak két pedagógus segítségével. Önkéntes is részt vesznek a munkában, hogy a délutáni napköziben, mindig legyen meleg étel, és a gyermekek minden nap kapjanak jó szót, biztatást.
Smohay Katalin, az iskolaház vezetője Déván találkozott először Csaba atyával és azokkal a befogadott gyermekekkel, akik nemcsak ételre, fedélre és melegségre vágytak, hanem a szeretetre is rászorultak. Az ünnepségen megköszönte az ott töltött éveket és a magyarországi iskolaházak indulását, amelyeket a nagylelkű adakozók is lehetővé tettek. Kérte a további támogatást, hogy a jövőben is segíthessék a gyermekeket, akikkel szüleik nem tudnak foglalkozni.
Az ünnepségen részt vett P. Depaula Flavio SDB szalézi szerzetes is, aki a Don Bosco otthon egyik lakójának keresztapja, és hosszú idő óta támogatója Böjte Csaba atya dévai kezdeményezésének. Assisi Szent Ferenc és Don Bosco is felkarolta a nincstelen fiatalokat, hogy elkísérje őket az üdvösség útjára. Segítették őket, hogy megtalálják az élet értelmét, munkára tanítottak és azokra az értékekre, amelyek Istenhez vezetnek. „Ma nagy ellenség a konformizmus, az individualizmus, a közömbösség. Az egyháznak komoly feladata harcolni ezek ellen és megmutatni, hogy jót tenni csak önzetlenül lehet.” - jelentette ki a szerzetes.
Az ötéves jubileumi ünnepség a polgárdi templomban zárult. Spányi Antal megyés püspök koncelebrált ünnepi szentmisét tartott Böjte Csaba és Depaula Flavio atyával, Ugrits Tamás püspöki irodaigazgatóval, Barta Tibor plébánossal, és Reich László Ciprián kapucinus szerzetessel.
A főpásztor köszöntőjében elmondta: örömmel fogadta, hogy Csaba testvér az egyházmegye területén talált helyet és munkatársakat ahhoz a misszióhoz, amelyet Erdélyben is végez. Az iskolaház működését az egyházmegye is különféle módokon támogatja, hogy a gyermekek még több szeretet kapjanak, mert erre van leginkább szükségük, nehéz helyzetükben.
Berta Kata
Fényképeket készítette Lakata Pál
Videó: Somogyi Tamás és Berta Kata
© Székesfehérvári Egyházmegye
Impresszum | Püspökség Hivatal e-mail | Honlapreferens e-mail
Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk