25 éves Marianum iskola Érden - beszámoló

2016. 09. 14. | | 2016. 09. 16.

 

 

Isten terveit nem lehet megakadályozni

Befejeződött a 25 éves évfordulóját ünneplő Marianum Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola jubileumi programsorozata

2016.09.14. - A Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepén, püspöki szentmisével adtak hálát az Érd-Újvárosi Jézus Szíve Plébániatemplomban, az érdi Marianum Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola újjáalakulásának 25 éves évfordulóján. Spányi Antal püspök az iskolát alapító Szent Keresztről Nevezett Irgalmas Nővérek rendjének képviselői jelenlétében, a jelenlegi tanárok, diákok, szülők és támogatók körében emlékezett meg az elmúlt negyedszázadról. Azokról a kegyelmekről, amelyet az intézmény névadója által kapott a Boldogságos Szűz Mária közbenjárására.

A diákok kedves köszöntője után az iskola igazgatónője, Takácsné Tóth Noémi, köszöntötte a főpásztort és méltatta az egyházmegye mindenkori támogatását. Kérte a megyés püspököt továbbra is kísérje áldásával, imájával az intézmény munkáját.

Hajdu Ferenc provikárius, iskolabiztos hálát adott, hogy a 25 évvel ezelőtt 3 osztállyal és 74 diákkal elindult oktatási intézménybe, mára 17 osztályban mintegy 450 diák járhat, és az épület a város közkedvelt iskolájaként működhet. Az eredetileg a keresztes nővérekkel, 1935-ben indult oktatási intézmény, a második világháború után a rendek feloszlatásával megszűnt. A létesítmény 1987-től üresen állt, igen romos állapotban. Az egyházmegye, a lakosság, és az önkormányzat összefogásából 1991. szeptember 14-én azonban újraindulhatott az épületben az alapfokú egyházi oktatás Érden. „A Szentatya által meghirdetett Irgalmasság Szentéve megerősített bennünket abban, mennyire nem rajtunk múlott, ami itt történt. A Boldogságos Szent Szűz szavai nyomán mi is valljuk, nagyot művelt velünk, Ő aki Hatalmas, akinek Szent a neve... Saját méltatlanságunk tudatában, kérjük, hogy erre a mai hálaadásra tudjuk ráépíteni a következő esztendőket, az előttünk álló 25 évre is kérjük Mária oltalmát, Szent Fia áldását.”  - hangsúlyozta Ferenc atya.

Spányi Antal püspök beszédében kiemelte, hogy az iskolának az elmúlt évtizedekben sikerült megvalósítani legfőbb célkitűzését, a keresztény értékrend közvetítését. A jó színvonalú, megbízható tanítás, alapot ad arra, hogy kitartó neveléssel, olyan európai értékeket adjanak át, amelyek keresztény értékek: a család szeretete és megbecsülése, a munka tisztelete a kötelességtudás, az Isteni kinyilatkoztatás fényében megélt, hívő élet. A marianumos diákok tehát nem csak megfelelő képzettséggel, hanem a krisztusi értékek tapasztalataival hagyják el az iskolát, hogy majd hasznos tagjai legyenek a magyar társadalomnak. - mondta a megyés püspök, majd hozzátette. „Amikor a Marianum iskolára gondolunk, lehetetlen nem észrevenni azt, hogy nincs a világban olyan hatalom, amely meg tudná akadályozni Isten tervét. A Keresztes Nővérek számos áldást esdeklettek ki imáikkal, és indították el ezt a fajta emberszolgálatot, közösségépítést Érden. Jöttek aztán napok, amelyeknek félelmetes erejét sok ember élte át, amikor mindent elraboltak, az intézményt is. Mégis azok, akik sok nemzedék életét tönkre tették, egyszer csak eltűntek az életünkből. Nincs elégséges magyarázat arra, hogyan is történt mindez, csak az, hogy Isten terveit megakadályozni nem lehet. Semmiféle sötét hatalom sem tehet Isten ellen, akik Őrá bízva élik közösségi vagy egyéni életüket .” - biztatott a főpásztor.

A szentmise végén a gyermekek ünnepi műsora keretében először az igazgatónő adott hálát azért, hogy a nehézségek idején is a gondviselés ereje soha nem tört meg. A pedagógusok szakmai munkájukkal, lelkesedésükkel, minden megpróbáltatásban helytálltak, így válhatott az iskola Érd egyik legismertebb iskolájává. Külön köszönetet mondott az iskola nevelőtestülete nevében is a szülőknek, akiknek bizalmát és segítő szándékát mindig megtapasztalhatták.

A hálaadó szentmisén részt vettek mindazok, akik bármilyen formában is, de szerepet játszottak az intézmény támogatásában. Az ünnepen felolvasták Dr. Aradszki András energiaügyért felelős államtitkár gondolatait, aki elfoglaltsága miatt nem tudott részt venni az eseményen. Az államtitkár méltató szavai után a város nevében Dr. Bács István alpolgármester köszöntötte a 25 éves jubileumát ünneplő intézményt. Végezetül Szedlacsek Emília az EMMI Kultúráért Felelős Államtitkársága főosztályvezetője mondott személyes hangú, elismerő szavakat az intézmény működéséről.

A város egyetlen egyházi iskolájában további bővítésekkel tervezik a jövőt. Az eddigi sikeres beruházások is mutatják, hogy a városnak, a közösségnek szüksége és igénye van mindarra, amit a Marianum nyújtani tud. A tanulólétszám emelkedése miatt a tervek szerint egy új, 1600 négyzetméteres szárnnyal is egészül ki az iskola. Emellett azt tervezik, hogy az évtized végére gimnáziumi tagozattal is bővül az intézmény.

Berta Kata
Fényképek: Marianum
Videó: Somogyi Tamás és Berta Kata



Kapcsolódó videóanyag

Képtár

© Székesfehérvári Egyházmegye

Impresszum | Püspökség Hivatal e-mail | Honlapreferens e-mail

Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk