Első csütörtöki Eucharisztia ünnep (Víziváros) - beszámoló

2021. 01. 07. | | 2021. 01. 08.

Csak nyitott szívvel találkozhatunk Jézussal – Elsőcsütörtök a székesfehérvári Vízivárosi templomban

2020.01.07. – „Nem mindegy, mit látunk meg a világból. Csak a nehézségeket, a megtapasztalt sok bajt, ami meghatározza életünket és gondolkodásmódunkat, vagy azt, hogy velünk van az Isten” – hangsúlyozta Spányi Antal püspök a székesfehérvári Jézus Szíve-templomban, a város papságával koncelebrált, elsőcsütörtöki szentmisében.

A főpásztort Dózsa István plébános köszöntötte, aki a járvány okozta helyzet lelki hatásairól beszélt, és az Istentől kapott hálaadó lelkületről. Elmondta, az egy éve megjelent első híradások a vírusról el sem érték ingerküszöbünket, hisz arról szóltak, valami távoli, kínai ismeretlen tartományban néhányan megbetegedtek. Aztán néhány hét múlva az egész életünket átalakította, és máig is alakítja azt közöttünk. „Azt vettem észre az utóbbi hetekben, mintha elkaptam volna a vírust, legalábbis azt a részét, amivel azt kezdtem észrevenni, hogy mi minden hiányzik az életemből, mennyi minden olyan dolog van, amit nem úgy tehetek, ahogy szeretnék. A vírus úgy támadott meg, hogy a pohár üres részét jobban kezdtem látni. Vízkereszt ünnepén szakadt az eső, gondoltam, kevesen fognak eljönni a szentmisére. Felkészültem az „üres pohárra”, és kilépve a templomba, ott várt a meglepetés, mert voltak gyerekek és családok is. Ekkor megfogadtam magamban, hogy a vírusnak ellen fogok állni, és szeretnék hálát adni a pohárban levő minden cseppért. Most a város egy cseppje van itt, azok, akik szeretnének püspökükkel együtt hálát adni Istennek, az Eucharisztiában, az Oltáriszentségben, az imádságban.”

Szentbeszédében a főpásztor megerősítette, valóban nem mindegy, mit látunk meg a világból, mivel találkozunk. Ha csak a nehézségek és az abban tapasztalt sok baj határozza meg a szívünket, lelkünket és gondolkodásmódunkat, akkor nem látjuk meg, hogy Velünk van az Isten. „Sokszor sokféle kéréssel fordulunk az Úrhoz, – van úgy, hogy köszönettel is, – de helyesebb, ha inkább engedjük, hogy az Istennel való találkozások átalakítsák és formálják az életünket.” A püspök visszatekintett arra, mi történt azoknak az embereknek az életében, akik személyesen találkoztak Jézussal. Voltak, akik a csodatevőt, a prófétai ígéreteket beteljesítő Szabadítót, a szépen beszélő szónokot látták benne. „Amikor azonban azt látták, nem akar mindig kenyeret szaporítani, nincs mindig csodálatos halfogás, és az Égből szállt kenyérnek nevezte magát, akkor otthagyták. Meg is kérdezte apostolait: „Ti is el akartok menni, Simon? Péter felelt neki: „Uram, kihez mennénk? Tiéd az örök életet adó tanítás.” Pedig az apostolok is nehezen értették Jézust, amikor messiási mivoltáról beszélt.”

A megyés püspök végül azzal zárta gondolatait, Vízkereszt ünnepe alkalmat ad arra, hogy meglássuk, a mi találkozásaink vajon milyenek Jézussal? Csak az ünnepre korlátozódnak, és megy minden tovább a régiben. Vagy éppen a sok és hosszú imáinkban kért kegyelmek beteljesítőjét látjuk benne. „Pedig fontos lenne, hogy ne mi akarjuk rávenni Istent valami cselekedetre, hogy változtasson ezen a világon, hanem kérdezzük meg: Uram mit tehetek, miben változzak, miben próbáljam az életemet átalakítani. A titok ebben van, arra kérni Őt, hogy segítsen az Ő akarata szerint élni. Azt, amit kérni szeretnénk Istentől a világnak, az egyháznak, a szeretteinknek, magunknak és minden embernek, akkor fogjuk megtapasztalni, ha kitárjuk a szívünket és lelkünket előtte. Kérjük, segítsen bennünket a hozzánk jövő Jézus, és segítsen az általa küldött Szentlélek, hogy életünk minden napján megértsük, csak önmagunkat átalakítva, nyitott szívvel találkozhatunk Istennel és az Ő akaratával.

A járványügyi rendelkezéseknek megfelelően az elsőcsütörtöki Eucharisztia alkalom a Tantum Ergoval, a litániával és a szentségi áldással zárult.

Képek: Somogyi Tamás
Videó: Somogyi Tamás és Berta Kata