Nagypénteki szertartás - beszámoló

2012. 04. 06. | | 2012. 04. 08.

Az egyház ezen a napon, és a rákövetkezőn sem mutat be szentmiseáldozatot. A megrendülés csendje borul a liturgiára. A Székesegyházban a nagypénteki szertartást Spányi Antal megyés püspök vezette, aki arcra borult az oltár előtt. Mindeki más - a papok, kispapok, az asszisztencia és a hívek - térden, csöndben imádkozott.

arcra borultan

A szertartás igeliturgiával kezdődött, ünnepélyesség nélkül: olvasmányok fölolvasása, majd a János megírta passió eléneklése után Spányi Antal rövid szentbeszéde követett.

Ezen az estén az egyház az énekelt egyetemes könyörgésekben mindenkiért imádkozik. A kereszthódolat során mindenki térdet hajtott a feszület előtt, közben az altemplomból fölhozták az Oltáriszentséget, melyet az áldoztatás után az altemplomba már a sötét templomból vitték vissza.

A szertartás végeztével a püspök szavaiban nem bocsátotta el a népet, hiszen nem szentmiseáldozat bemutatása történt, hanem a könyörgés befejeztével az asszisztenciával együtt csöndben távozott.

- Marian -
Fényképeket készítette Gersztheimer Zsolt

A rákövetkező napon, Nagyszombaton az Egyház Urunk sírjánál időzik.