Könyvajánló

2007. 10. 27.

Szabó Ferenc S. J.: Prohászka Ottokár élete és műve (1858-1927)

Tisztelettel ajánljuk figyelmébe Székesfehérvár 15. püspökének, 149. születésnapjára megjelent Szabó Ferenc S. J.: Prohászka Ottokár élete és műve (1858-1927) című monográfiát.

A szerző széleskörű ismeretei mellett, felhasználta a Prohászka kutatások eddigi eredményeit és a legújabb kutatások is visszatükröződnek könyvében. Az összegző önálló biográfia Prohászka Ottokár egész életútját és tevékenységét a maga teljességében, a mai kor tudományos igényei szerint és korszerű tudományos apparátussal dolgozta fel. A kötet nem csak a már publikált eredmények szintézise, új elemként jelenik meg benne a politikai és szellemtörténeti korrajz, amelyben segít elhelyezni a teológus, filozófus, sajtószervező, politikus, szónok, lelkipásztor, szépíró, egyházkormányzó, szociális apostol, vagyis a polihisztor Prohászkát. A kötet törzsszövege kiegészül egy hasznos, bőséges, jól válogatott bibliográfiával; amely önmagában is forrásértékű kép és dokumentum-melléklet.

A szerző Prohászkának az index-ügybe torkolló állítólagos modernizmusának kérdését minden szempontból helyre tette már. Újszerű, különleges megoldás, hogy a kötethez csatolva külön füzetben kiadásra került a püspököt elmarasztaló Szabó Szádok-féle vélemény teljes szövege. Az igényes tördelésű, szép kivitelű könyvet a Szent István Társulat adta ki; létrejöttéhez anyagi támogatást Spányi Antal püspök és a Székesfehérvári Egyházmegye nyújtott.

- BPK -

< 2020. július >