Hálaadó szentmise Punk M. Gemma ciszterci apátnő megválasztásának 70. évfordulóján - beszámoló

2016. 12. 19. | | 2016. 12. 20.

2016.12.19. - A ciszterci nővérek érdi Regina Mundi apátsági templomában ünnepelték Punk M. Gemma ciszterci apátnő elöljáróvá választásának 70 éves évfordulóját, és rubin-fogadalmának jubileumát. A szertartáson részt vett Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát, Kocsis Fülöp érsek-metropolita, Mohos Gábor, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára, Dékány Árpád Sixtus ciszterci apát valamint német és magyar szerzetesek, papok. A szentmise főcelebránsa Mauro Giuseppe Lepori, generális főapát volt.

A bensőséges és méltóságteljes hálaadó ünnepet a rendtársak is Isten nagy ajándékaként, megújulásuk lehetőségeként élték meg. „ A szemünk előtt zajlott le ez a hosszú időszak, de igazából nem is tudjuk felfogni, hogy valójában mi mindent, - mélységet és magasságot - tartogatott ez apátnőnk számára ez a hét évtized. ... Ez az egyedülálló esemény Rendünk történetében arra kötelez minket, hogy példáját kövessük, hiteles szavainak engedelmeskedjünk, és soha ne szűnjünk meg érte könyörögni és hálát adni.” - írták a Regina Mundi Apátság nővérei.

1945. júniusában a magyarországi ciszterci rend férfi ágának elöljárója, Endrédy Vendel zirci apát megbízásából Naszályi Emil magiszter irányításával indult újra a női monasztikus ciszterci élet Magyarországon. 1946. december 17-én az alapító nővérek a közösség legfiatalabb tagját, a 19 éves Punk M. Gemma sorort választották meg elöljárójuknak. „Biztosan tudtam, hogy Isten hív, hogy valami rendkívülit akar tőlem. Egy olyan utat rendelt számomra, amit nem láttam előre, de készen álltam mindenre.” - mondta el Gemma anya. 1971. decemberében, negyvenöt éve, Endrédy Vencel zirci apát a Regina Mundi közösség elöljáróját Pannonhalmán titokban apátnővé benedikálta. Gemma nővér az elindulás nehézségei, az elnyomás évei alatt is hű maradt jelszavához: „Sanctitate et fortitudine”, vagyis „Szentséggel és bátorsággal.” Így vezeti ma is az érdi monostor közösségét és hordozza a rábízottakat. „Egész életemben Istenre hagyatkoztam, Ő vezetett mindig, és a Szűzanyát arra kértem, hogy Ő legyen az apátnő. Mindenben az Ő eszköze akartam és akarok lenni.” - vallotta az apátnő.

A generális főapát szentbeszédében meghatottan méltatta az elöljárót: „Gemma nővér megkapta a bölcsességnek azt az adományát, mely képes volt erővel és alázattal vezetni a rábízott nyájat. És abban az okosságban, amely lehetővé tette, hogy közössége úgy menjen át az öröm pillanatain, a megpróbáltatás pillanatain, hogy mindvégig megőrizze a testvéri egységet. Alázattal úgy vezette a többieket, hogy közben maga is követett olyan gondviselés adta pásztorokat, mint például Emil atyát.”

A beszédet követően a rend legfőbb elöljárója előtt Gemma nővér ünnepélyesen megújította a benedikálási ígéreteit. Az egyháztörténelemben egyedülálló, hogy valaki hetven éven át, Isten áldásával, minden nehézséggel megküzdve, szeretettel és tapintattal vezesse közösségét. Gemma apátnő életében Isten akarata tükröződik, mint jó Pásztor vezeti ma is a nyáját.

Képek: magyarkurir.hu
Videó: Somogyi Tamás és Berta Kata