Harminc éve szenvedéllyel a szenvedélybetegekért - beszámoló

2024. 04. 18. | | 2024. 04. 18.

 


Harminc éve szenvedéllyel a szenvedélybetegekért

A budapesti RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat 30. jubileumát ünnepelte a Katolikus Karitász

2024.04.18. - A Katolikus Karitász ünnepélyes keretek között rendezte meg a budapesti RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat alapításának 30. évfordulóját. A jeles eseményt Spányi Antal, a Katolikus Karitász püspökelnöke a Magyar Szentek templomában szentmisével nyitotta meg, majd a plébánia rendezvénytermében közel nyolcvan fős közönség előtt ünnepi beszédet mondott Écsy Gábor, országos igazgató, Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára, Tóth Balázs, a RÉV vezetője és Zagyva Richárd, országos igazgatóhelyettes. Az intézmény munkatársainak tanúságtételeit követően egy interaktív performansszal zárult az ünnepség.

A rendezvény megnyitóján Écsy Gábor, a Katolikus Karitász országos igazgatója köszöntötte a kollégákat és a meghívottakat: Spányi Antalt, a Karitász elnökét, Herczegh Anitát, a Karitász jószolgálati nagykövetét és Juhászné Csuka Csillát, az Újbudai Humán Szolgáltató Központ Intézményvezetőjét. Elmondta, hogy a budapesti RÉV 1994-es indulása óta folyamatosan fejlődik, és örömmel konstatálták, hogy ebben az évben kibővült az Óbudai RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálattal is. A segélyszervezet igazgatója hálásan köszönte meg a RÉV munkatársainak tevékenységét, azt, hogy „sokakat vissza tudtak vezetni az egészséges életmód útjára.”

Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára hangsúlyozta, hogy a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat munkája két okból kiemelt fontosságú: „A Magyar Katolikus Egyház gondoskodás területén vállalt szolgálatának az egyik csendes, de határozott sikertörténete, mondjuk azt, hogy példát mutató története a RÉV Szolgálat. A másik ok pedig, hogy a RÉV szolgáltatás, azt gondolom, kitűnő példa arra is, hogy lehet állam és egyház gondoskodáspolitika területén viselt együttműködésére jó példát mutatni.” Kifejtette, hogy megítélése szerint a szociális munka egyik legnehezebb része a szenvedélybetegekkel való foglalkozás, mert társadalmi megítélésük nehéz ügy és nincsenek előtérben. A karitászból kinövő munka pedig éppen erre irányítja rá a figyelmet.

Az ünnepi program során Tóth Balázs, a budapesti RÉV intézményvezetője számolt be szakmai útjáról és az azzal párhuzamosan a Karitász égisze alatt kibontakozó szenvedélyes szenvedélybeteg-segítő munkáról, ami a szakmai csapat jelenlegi működését is jellemzi. Felvázolta úttörő, az orvosi szemlélettől meglehetősen távol álló szakmai irányelveiket: „A pszichológiai ellátás és a szociális munka metszéspontjában található az a szemlélet, amit mi képviselünk. Ezért dolgozunk multidiszciprinális teamben, egy emberrel dolgozhat szociális munkás, pszichológus, családterapeuta, pszichiáter, szociálpedagógus, gyászcsoport vezető, alkotásterapeuta.” Elmondta, hogy a jelenlegi csapatban a szakmaiság és az emberi hitelesség kéz a kézben jár, ez sikerük titka: Aki volt már nálunk, és eltöltött rövidebb vagy hosszabb időt velünk, biztosan érezte azt a pozitív, elfogadó légkört, ami körülveszi az intézményt. És ez fontos, nem csak azért, mert így jó lenni, hanem azért is, mert ezt hitelesen tudjuk közvetíteni a klienseink felé. Kapcsolódni egymáshoz, figyelmet, odafordulást, törődést kapni, és adni: ez gyógyító erővel bír.„

A budapesti RÉV munkatársai "Nekem a RÉV..." címmel tanúságtételeket és beszámolókat osztottak meg a résztvevőkkel, személyes élettörténetekre és a kliensek fejlődési ívére nyújtva szemléletes rálátást. A rendezvényen bemutatásra került egy kisfilm is, amely a RÉV tevékenységét dokumentálta, és azt, hogyan visznek reményt, életet és változást mások életébe.
A további programok között Zagyva Richárd, a Katolikus Karitász igazgatóhelyettese a RÉV jövőjéről fejtette ki gondolatait. Elmondta, hogy „A Katolikus Karitász RÉV mindig is a remény, a támogatás és a megbecsülés oázisa volt azoknak, akik úgy érezték, hogy elvesztek az élet hullámain.” A szervezet küldetésének érzi a jövő építését prevenció révén, hogy holisztikus megközelítéssel, naprakész legyen a kezelések és rehabilitáció módszereit illetően, és erősíteni szeretnék a más szervezetekkel és intézményekkel való együttműködést. Végezetül aláhúzta: „Hiszünk abban, hogy a szeretet és az empátia ereje minden akadályt legyőzhet, és egy jobb, egészségesebb jövő felé vezet bennünket.”

Az ünnepség zárásaként a résztvevők közös alkotást készítettek, amely az utókor számára is üzenetet hordoz és az "Üzenetek a kor falára" elnevezést kapta. Az évforduló alkalmából a szervezet meghívta az érdeklődőket a RÉV budapesti irodájába, ahol betekintést nyújtottak a mindennapi munkájukba.

A Katolikus Karitász köszönetet mond minden egykori és jelenlegi munkatársnak, támogatónak és önkéntesnek, akik hozzájárulnak a szolgálat sikeréhez és folyamatos fejlődéséhez.

A Katolikus Karitász fő feladatvállalásai közé tartozik a rászoruló családok, idősek, nélkülözők és szenvedélybetegek mindenkori segítése. A szervezet tevékenységeinek támogatására most a személyi jövedelemadó (SZJA) 1%-ának felajánlásával is van lehetőség, amelyről az alábbi oldalon tájékozódhatnak: karitasz.hu/egyszazalek

További információ kérhető:
Szabados Edina, sajto@caritas.org.hu címen, vagy a +36306881989-es telefonszámon 

Katolikus Karitász
Fotó: Merényi Zita / Magyar Kurír

 

Képtár

© Székesfehérvári Egyházmegye

Impresszum | E-mail

Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk