A ráckevei férfiközösség zarándoklata Bodajkra - beszámoló

2021. 05. 29. | | 2021. 06. 01.

 

 

 

Mária támogatásával hiteles, őszinte, igaz kereszténynek lenni – A ráckevei férfiközösség zarándoklata Bodajkra

2021.05 29. – Kótai Róbert plébános vezetésével a ráckevei főplébániához tartozó Szigetbecse, Szigetszentmárton és Szigetújfalu egyházközségei férfi közösségének tagjai három éve határozták el, hogy minden évben együtt útra kelnek. Máriagyűd, valamint Tihany után idén Bodajkra zarándokoltak. A kegyhelyen Spányi Antal püspök mutatott be szentmisét, és ajánlotta a jelenlevőket és hozzátartozóikat a Segítő Szűz Mária oltalmába. A megújult templomba az elsők között érkeztek a járvány utáni újraindítás kezdetén, hogy hálát adjanak, és lelkileg megerősödjenek.

A zarándokokat Mórocz Tamás bodajki plébános köszöntötte. „Nagy örömmel éljük meg, hogy május hónapban, a pandémia helyzet javulásával folyamatosan jönnek ifjúsági, gyermek- vagy felnőtt csoportok, vagy éppen most a férfikör tagjai. Nagyon jó látni a férfiakat a kegytemplomban, megélni azt, hogy a Szűzanya köré gyűlünk össze imádságban, közösségben. Nagyon nagy öröm, hiszen ezért újultunk meg, készült el minden, hogy az ideérkezők itt a Szűzanyával valóban találkozni tudjanak. Hívőknek és nem hívőknek egyaránt meg tudjuk mutatni azt a szépséget, azt a kegyelmi helyet, ahova elsőként Szent István király zarándokolt el családjával. És ennek nyomában lépve mi is megérkezzünk Égi Anyánkhoz, és ajánljuk fel önmagunkat, hozzuk el kéréseinket, és adjunk hálát az imameghallgatásokért.”

Kótai Róbert plébános elmondta, a zarándoklat kritériuma volt, hogy vallását gyakorló keresztény, a közösséghez tartozó férfi csatlakozhatott, azzal a kitétellel, hogy otthoni kötelességei ezt megengedik. Utuk lelki célja mellett van lehetőség a kirándulásra, a pihenésre, a gasztronómiai kalandozásra, vagy akár egy borvidék meglátogatására. „Elkészült az egyházmegye zarándokhelye Bodajk, és úgy gondoltuk, hogy a pandémiát elhagyva, a nyitással összhangban útra kelünk, és megkértük Püspök urat, hogy mint apostolutód, találkozzon a mi férfi közösségünkkel. Azt gondolom, hogy nagy ajándék a közösségünknek, hogy a kormányzat támogatásával, az EMMI közösségi programok pályázatának segítségével eljöhettünk. Férfizarándoklat, mert azt gondolom, hogy a hitünk az férfias. A gyerekeket az édesanyák tanítják meg imádkozni, de az egyház alapjait a férfiak hitére kell építeni. A férfi- testvéreknek ez egy csapatösszekovácsoló tréning, de vallásos, hitéleti formában. Azt gondolom, mindannyiunknak szüksége van arra, hogy a Szűzanya anyai pártfogását élvezzük, ez a célja a zarándoklatunknak, hogy kegyelemmel feltöltődve térjünk haza, és a mindennapi munkánkon Isten áldása legyen.”

Spányi Antal püspök beszédében arra hívta fel a figyelmet, aki Bodajkra zarándokol, Magyarország legősibb kegyhelyére, az Szent Istvánhoz is elérkezik. Hiszen első királyunk is ezen a helyen imádkozott családjával, ereklyéje pedig az elmúlt évben került elhelyezésre az oltárban. A szent királyon keresztül pedig az egész magyar Szent Családhoz imádkozhatunk családjainkért. Sokan a Boldogságos Szűz Máriához zarándokolnak, hogy elnyerjék az Úr kegyelmét, és a Szűzanya imádkozzon értük, hogy keresztény, tanúságtevő emberként tudjanak élni ebben a világban. „Amikor az ember belép ide a templomba, megtapasztalja a kegyelem valóságát, és találkozik egy olyan világgal, amely nyilvánvaló, hogy nem anyagi természetű. Itt, e falak között többszáz éve sokan imádkoztak, és ha lemegyünk az altemplomba, és látjuk azokat a falakat, amelyek között talán ezer éve is fohászkodtak, megérezzük az ima erejét, szinte kézzel fogható valóságát. Szent királyunkkal a Szűzanyához fordulunk, mert tőle akarjuk tanulni azt a keresztény életet, amelyre mindannyian nemcsak meghívottak vagyunk, hanem megkeresztelkedésünk is erre kötelez bennünket.”

A főpásztor arról is beszélt, amikor valaki zarándokútra indul, általában egy konkrét célért megy el, felajánlva az út fáradalmait, kényelmetlenségeit. Felajánlja az úton végzett imáit, és odaviszi az Isten elé Márián keresztül mindazt a gondot, örömet, bánatot, hálát, amely az életéhez hozzátartozik. Három dolgot emelt ki, amely a zarándokok lelkében kell, hogy éljen: az első, hogy szeretteit, családját hozza magával, mutassa be a Szűzanyának, és imádkozzon értük. Ne csak magáért kérjen kegyelmeket, hanem mindenkiért, akiért felelősséggel tartozik. Képviselje őket Isten előtt a Szűzanyán keresztül, mert ahogy a Biblia tanítja, az igaz ember buzgó imádságának nagy ereje van a bűn ellen. Kérjünk bocsánatot az elkövetett vétkekért, és imádkozzunk a rászorultakért, a betegekért. A másik, hogy kérjük a tisztánlátás kegyelmét, hogy igaz tanúságot tehessünk a keresztény hitünkről mindazok előtt, akikkel valamilyen kapcsolatban vagyunk, és imádkozzunk a tévedésbe esett világért. Nem elég azonban a megszokott imáinkat mondani, hanem szükségünk van arra, hogy egész bensőnket alakítsa át a hit világa, hogy meghatározza életünket a vallásosság. A harmadik, hogy képviseljük azt a kultúrát, amely ezer éve Szent István népének sajátja, és tegyünk erről tanúságot családtagjaink előtt és mindazok előtt, akikkel bármilyen módon kapcsolatban vagyunk. Ezért nagyon fontos, hogy hiteles, őszinte, igaz keresztények legyünk, és amit mondunk, azt valósítsuk meg. Ki kell mondanunk a hit igazságait és a keresztény erkölcsi élet egyértelmű tanítását. Még akkor is, ha az ember olykor azt érzi, hogy gyenge hozzá. Szent István olyan keresztény életet élt, amely hatott nemcsak családjára, hanem az egész nemzetre. Tudatos, hitvalló életre van szükség, nem alkudhatunk meg az Isten nélküli világi élettel. „El kell dönteni, hogy keresztény akarok-e lenni, akarom-e vállalni a krisztusi küldetést, annak minden próbatételével, minden áldozatával együtt. Szent II. János Pál pápáról tudjuk, nyíltan hirdette, hogy a 21. század a keresztényüldözések új kora. Ezt látjuk mindenfelé a világban. A békéért nagy küzdelmet kell folytatnunk, az értékeinkért ki kell állni, hitünket meg kell vallani, szóvá tenni azt, ami nem krisztusi, nem keresztényi, ami idegen tőlünk az erkölcsi életben, a hit igazságaiban, a családi és a társadalmi életben. Sóvá és kovásszá kell lennünk, világító jellé. Mondhatja valaki erre, Ő nem képes, de nem úgy kapjuk ezt a feladatot, hogy ezt a magunk erejéből tegyük, hanem Isten kegyelméből. Akkor terjedt el a keresztény hit és kultúra a világban, amikor a keresztényeket üldözték, az első három században. Kérjük Máriát, hogy imádkozzék értünk, segítsen bennünket, hogy igaz, keresztény életünk ne csak bennünk erősödjön meg, ne csak a ránk bízottak körében növekedjen, hanem tanúságtételünk által az egész világban is” – fejezte be beszédét a püspök.

A Ráckeve és környéke zarándokainak tartott püspöki szentmise a szentségi áldással és a himnuszokkal zárult.

Berta Kata
Képek Somogyi Tamás
Videó: Somogyi Tamás és Berta Kata


Kapcsolódó videóanyag

Képtár

© Székesfehérvári Egyházmegye

Impresszum | E-mail

Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk