Elhunyt Dr. Barlay Ödön Szabolcs

2018. 07. 19. | 2018. 07. 09.

Elhunyt Dr. Barlay Ödön Szabolcs

Dr. Barlay Ödön Szabolcs

(1919. október 31. – 2018. július 08.)

Fájdalommal és Isten akaratában megnyugodva tudatjuk, hogy Dr. Barlay Ödön Szabolcs, a ciszterci rend és az esztergomi főegyházmegye áldozó papja, az MTA doktora életének 99. évében, pappá szentelésének 74. évében elhunyt az Úrban. A székesfehérvári egyházmegye nagyra értékeli azt az áldozatos kutatómunkát, amellyel Barlay Ödön Szabolcs Prohászka Ottokár püspök szellemi hagyatékának feltárására, megmaradására, átörökítésére tett.

Mindszenty József szentelte pappá Barlay Ödön Szabolcsot 1944. május 17-én. 1945 novemberétől a római állami egyetem ösztöndíjasa volt, majd Mindszenty másodtitkáraként tevékenykedett. A kommunista diktatúra alatt a fiatalok oktatásával is foglalkozott, ezért kitiltották az ország összes iskolájából, és ellehetetlenítették papi szolgálatát. 1958-ban és 1961-ben államellenes összeesküvés vádjával tartóztatták le, többévnyi börtön után amnesztiával szabadult.

1994 óta Székesfehérváron élt. Nyugdíjas évei alatt a szemináriumi és vasútvidéki templomban tevékenykedett. Rubinmiséjét 2014-ben mutatta be a székesfehérvári Ciszterci templomban. Tudományos pályafutása alatt egyház- és irodalomtörténészként számos könyve jelent meg. A Magyar Tudományos Akadémia nagydoktorrá avatta 1993-ban. A Reneszánszkutató Csoport, majd 2004-től a Professzorok Batthyány Körének tagja volt.  A város Dr. Barlay Ödön Szabolcsnak a közösségért végzett munkáját 2013-ban Pro Civitate díjjal ismerte el.

Barlay Szabolcs atya temetése 2018. július 19-én lesz 11 órakor a Siklósi temetőben. Július 18-án 17 órakor gyászmisét mutatnak be érte a budai ciszterciek Szent Imre templomában.