Szentmisével kezdődött a nagyböjt a Szent Imre iskolásoknak - beszámoló

2013. 02. 13. | | 2013. 02. 13.

szentmise

Hamvazószerdával elkezdődött a Nagyböjt. A húsvétot megelőző negyven napban, a keresztények lemondást vállalnak Istenért, bűnbánatot tartanak, felajánlásokat tesznek és áldozatokat hoznak másokért. Vallási értelemben a böjt nem fogyókúrát jelent, nem a testi legyengülés a lényege, hanem a lelki megerősödés. A székesfehérvári Szent Imre iskolások és óvodások számára Ugrits Tamás püspöki biztos beszélt erről a Barátok templomában tartott szentmisében. A gyerekeknek kiemelte az imádság fontosságát, és hangsúlyozta az egyház sajátos nagyböjti gyakorlatainak jelentőségét, hogy méltóképpen felkészülhessünk Jézus Krisztus feltámadásának, a húsvétnak a megünneplésére.

Hamvazószerda abból az őskeresztény szokásból merít, amikor a hívők a vezeklés részeként hamut szórtak a fejükre. Ma is őrzik ennek emlékét és a hagyomány szerint az előző évben megszentelt és elégetett barka hamujából keresztet rajzolnak a papok a hívek homlokára, miközben az elmúlásra és megtisztulásra hívják fel figyelmünket: „Emlékezzél, ember, hogy por vagy és porrá leszel!”

BPK
Fényképeket készítette: Nagy Anikó