A Lettországi Restaurátorok Társaságának tagjai látogattak a székesegyházba - beszámoló

2019. 10. 01. | | 2019. 10. 01.

A Lettországi Restaurátorok Társaságának tagjai látogattak a székesegyházba

2019. október 1. – A fennállásának 30. évfordulóját Magyarországon ünneplő Lett Restaurátor Társaság közel 50 fős delegációja érkezett a Szent István király-székesegyházba.

Ariana Zsupika asszony, Magyarország Tiszteletbeli konzulja kérésére Spányi Antal megyéspüspök engedélyezte a Lettországi Restaurátorok Társaságának látogatását a felújítás alatt álló Szent István király-székesegyházban. A 2019. október 1-jén érkezett csoport vezetői Dita Murziņa restaurátor, a Lett Restaurátorok Társaságának alelnöke, valamint Rihards Petersons művészettörténész, a Lett Művészeti Akadémia előadója továbbá Mende Gunta asszony, korábbi tiszteletbeli konzul voltak. A vendégeket Smohay András művészettörténész, a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum igazgatója köszöntötte, majd röviden bemutatja a székesegyház építéstörténetét, valamint a jelenleg zajló restaurálási munkák folyamatát. Jeszeniczky Ildikó Munkácsy-díjas festő-restaurátor művész, a festő-restaurátori munkák vezetője rövid összefoglalóban ismertette a restaurálást megelőző kutatást és beszélt a megkezdett festő-restaurálási feladatokról. Ezt követően a lett restaurátorok megtekintették az altemplomot, ahol Vági Péter építész, a projekt koordinátora és Reich Szabina a Szent István Király Múzeum régésze tartottak rövid előadást. A látogatás végén a Lettországból érkezett szakembereknek a szentély mennyezetfreskójának tisztítási, feltárási munkálatait tekintették meg.

Székesfehérvári Egyházmegye
Fotó: Kis Emőke Hajnalka