Kehely (Görgey)

A művész neve: ismeretlen bécsi.
Datálás: 1780.k.
Anyag: Ezüst.
Méret: M.: 27 cm., Tátm.: 16.5 cm., S.: 1145 ill. 155 gr.
Leírás: Aranyozott ezüst, drágakövekkel gazdagon díszített. Trébelt talpában lemez betét, rajta vésett körirat: "Domine Salvus fac Regem et exaudi nos in Die qua Invocaverimus Te. Anno 1780. Die 29 april". Vésett. Kétfejű sasos osztrák címer és egy vésett püspökkalapos címer. A kehely hullámos szélű tagolt peremén taréjos, kövekkel (rubin, smaragd, ametiszt) díszített domború voluta három részre osztja, amelyben nagyon gazdagon díszített taréjokkal és drágakövekkel (rubin, smaragd, gyémánt) keretelt kartusban három szabálytalan alakú festett zománcjelenet: 1. Izsák feláldozása, 2. áldozati tűz mellett térdelő család és állatok, 3. Jónás (tengerből kimászó férfialak, melyet egy vizi szörny üldöz). A felmagasodó talp közepén szőlőfürtök és 3 x 5 ametiszt kő. A szárat egy hosszú 3 oldalú, váza alakú nódusz képezi volutákkal, szőlőtövekkel és drágakövekkel díszítve. A kuppakosár domborított. Rajta taréjos, drágaköves keretelésben (rubin, smaragd, topáz, ametiszt, gyémánt) váltakozóan három kartusban 2-2 domborított szeráffej, illetve szabálytalan alakú festett zománclemezek: 1. Jézus születése, 2. Krisztus a kereszten, 3. Feltámadás jeleneteivel. Két közepes, 1 kisebb kő hiányzik.
Állapot: Hiányos.
Származás: Székesegyházi Kincstár. Görgey Márton pécsi püspök, majd Milassin Miklós püspök tulajdona. Mária Terézia emlékére készült.