A székesfehérvári bazilika szobrai a Püspökség kertjében - beszámoló

2018. 08. 10. | | 2018. 08. 10.

A székesfehérvári bazilika szobrai a Püspökség kertjében

2018.08.10. – Spányi Antal megyés püspök megáldotta Huber János Pál szobrászművész 1773-ben készült Szent István és Szent Imre szobrait, amelyeket leemeltek a székesfehérvári Szent István király-székesegyház homlokzatáról. Mivel a közel kétszázötven esztendős szobrok porózus kőanyaga fokozott védelemre és folyamatos karbantartásra szorul, restaurátorművészek másolatot készítettek róluk, amelyeket elhelyeztek a székesegyház homlokzatán. Az eredeti szobrok a Püspöki Palota tavaly felújított kertjébe kerültek, ahol megfelelő védelmet biztosítanak számukra.

A folyamatos gondos karbantartás még hosszú ideig garantálhatja az eredeti barokk kori műalkotások megmaradását. A II. világháborúban elpusztult Szent László-szobrot 1960-ban Antal Károly szobrászművész pótolta, ezért arról nem készül másolat.

A néhány éve súlyosan megrongálódott székesfehérvári bazilika impozáns külső helyreállításának utolsó állomása volt a homlokzati szobrok másolatának elkészítése, az eredeti alkotások levétele és biztonságos elhelyezése. A Székesfehérvári Egyházmegye most hasonló szakszerűséggel a művészeti értékekben gazdag, látványos templombelső rekonstrukciójára készül.

Fényképeket készítette: Bechtold Panna, Lakata Pál, Kis Emőke

A bazilika homlokzati szobrai és a másolatok elhelyezésének történetét bemutató fotósorozat:

Az eredeti szobrok leemlése 2017.04.18.:
www.szfvar.katolikus.hu/hirek/masolatot-keszitenek-a-szekesegyhaz-homlokzati-szobrairol-20170418-beszamolo

1. másolatok elhelyezése a bazilika homlokzatán (2017.06.28.)
2. eredeti szobrok elhelyezése a palotakertben (2018.08.01.)
3. az eredeti szobrok megáldása (2018.08.10.)