Székesfehérvári Püspöki Könyvtár

Cím: 8000 Székesfehérvár, Városház tér 5.
Postacím: 8001 Székesfehérvár, Pf. 178.
Tel.: (22) 510-697
Fax: (22) 510-699
stempely.iren | kukac | puspokseg.hu
konyvtar | kukac | puspokseg.hu

Vezető: Mózessy Gergely, az Egyházmegyei Gyűjtemény igazgatója
Könyvtáros: Stempely Irén
Segédkönyvtáros: Simonics László

Nyitvatartási idő: hétfő, kedd, csütörtök: 8-16 óráig; péntek: 8-14 óráig
(Más irányú munkáink tervezhetősége érdekében előzetes bejelentkezést kérünk.)

könyvtár belső

A könyvtár rövid története:
A püspökség alapításával (1777) együtt keletkezett, de sokáig nem volt más, mint a püspöki könyvhagyatékok gyűjteménye. Alapja Séllyei Nagy Ignác mintegy 1600 kötetnyi gyűjteménye. A továbbiakban elsősorban a püspökök hagyatékából gyarapodott, azok szellemi érdeklődését tükrözi. Kiemelkedik közülük a bibliofil Pauer János, akinek többek közt 483 ősnyomtatványt köszönhet a könyvtár. 10.000 kötetes gyűjteményében a 19. századi magyar történeti szakirodalom különösen gazdag. Prohászka Ottokár hagyatékában a 19-20. század fordulójának szellemi áramlatai vannak bőségesen képviselve. A könyvtár állományában elsősorban a teológia, filozófia, történelem (különösen az egyháztörténet), jogtudomány és a vallásos irodalom szerepel. A magyar, latin és német nyelvû kötetek mellett a francia, olasz és újabban az angol nyelvûek is gyakoriak. A kötetek katalogizálása az 1930-as években Kuthy István vezetésével zajlott le. Ekkortól beszélhetünk az állomány tudatos fejlesztéséről.

Jogi státusz: nyilvános magánkönyvtár.

Mai gyűjtőkör: teológia, egyháztörténet, biblikum, helytörténet.

Rendezettség, feltártság: Betűrendes cédulakatalógus; számítógépes feldolgozás Huntéka rendszerrel egyes különgyűjteményekben.

Szolgáltatások: helyben olvasás, könyvtárközi kölcsönzés, másolatok készítése, internet-hozzáférés.

Magánszemélyek részre a könyvkölcsönzést 2008. január 1-jétől kezdődően fenntartói döntés értelmében szüneteltetjük.

Olvasóterem: a püspöki palotában.

Kutathatóság: a törzsanyag, az egyházmegyés papírók gyűjteménye; a folyóiratok, periodikák, valamint a segédkönyvtár állománya minden beiratkozott olvasó által használható. A többi különgyűjtemény kutatása csak püspöki engedéllyel lehetséges, mely írásban, kutatóintézeti ajánlással megerősítve kérhető. Várható elbírálási idő: egy hét.

Kiadvány:
Velenczei Katalin: A Székesfehérvári Püspöki Könyvtár 1601 előtti nyomtatványainak katalógusa. OSZK-SzfvPK, Budapest, 2008. 582.

Dokumentumok:
A szfvári püspöki könyvtár alapító okirata: alapitookirat.pdf (3 MB)
A szfvári püspöki könyvtár gyűjtőköri szabályzata:  gyujtokoriszabalyzat.pdf (8.3 MB)
Fenntartói nyilatkozat: fenntartoinyilatkozat.pdf (817 kB)